Streamuri Radio Clasic

Național

Bolojan: Vizita la Berlin a întărit parteneriatul cu Germania

Național 15:52

Premierul Ilie Bolojan susține că discuțiile purtate la Berlin au consolidat relațiile economice și strategice dintre România și Germania și a anunțat că l-a invitat pe cancelarul Friedrich Merz la București pentru continuarea proiectelor comune.

Premierul Ilie Bolojan a declarat, joi, că vizita oficială efectuată la Berlin a avut rezultate concrete pentru România, întărind parteneriatele economice și strategice cu Germania, principalul partener comercial al țării noastre. Șeful Executivului a precizat că, în cadrul întâlnirilor avute pe parcursul a două zile, agenda României a fost centrată pe securitate, economie și respectarea drepturilor comunităților românești din străinătate.

img_7311 Bolojan: Vizita la Berlin a întărit parteneriatul cu Germania

„Germania este cel mai important partener economic al României și un actor-cheie pentru viitorul Europei”, a subliniat Ilie Bolojan. Potrivit acestuia, întâlnirea cu cancelarul Friedrich Merz a vizat aprofundarea cooperării în domenii esențiale precum apărarea, industria și energia. Premierul a amintit că a fost semnat un memorandum de cooperare în domeniul apărării, document care depășește simpla modernizare a Armatei României și include componente de cercetare, producție, exerciții comune și o colaborare mai strânsă pe flancul estic al NATO și la Marea Neagră.

În cadrul vizitei, Ilie Bolojan a avut discuții și la Parlamentul federal german, unde temele abordate au fost securitatea, digitalizarea și intensificarea cooperării la nivel parlamentar. Premierul a arătat că România și Germania au poziții convergente în dosarele europene și internaționale, ceea ce oferă premise solide pentru o colaborare mai eficientă în cadrul Uniunii Europene.

Componenta economică a vizitei a fost una consistentă, în special în dialogul cu reprezentanții Camerei Germane de Comerț și Industrie. Șeful Guvernului a evidențiat faptul că mii de companii germane sunt deja active în România și asigură peste două sute de mii de locuri de muncă pentru angajați români. Discuțiile s-au concentrat pe extinderea investițiilor existente, integrarea României în noi lanțuri de producție, calificarea forței de muncă și măsurile necesare pentru menținerea atractivității economice într-o Europă care trebuie să rămână competitivă.

Premierul a menționat și întâlnirile cu reprezentanți ai comunității românești din Germania, din mediul civic, de afaceri, educațional, universitar, religios și social. „Sunt oameni care lucrează zilnic pentru integrarea românilor, de la piața muncii până la educație și sprijin pentru familii. Am discutat deschis despre problemele existente și despre ce poate face statul român mai mult”, a precizat Ilie Bolojan.

În plan simbolic și memorial, premierul a avut o întrevedere cu președintele Consiliului Central al Evreilor din Germania, Josef Schuster, și a depus o coroană de flori la Memorialul Evreilor Uciși în Europa. Ilie Bolojan a subliniat că gestul reprezintă un semn de respect față de victimele Holocaustului și a reafirmat că educația despre Holocaust și combaterea antisemitismului sunt parte integrantă a politicilor publice din România.

În concluzie, premierul a apreciat că vizita la Berlin a consolidat parteneriatul strategic dintre România și Germania și a anunțat că l-a invitat pe cancelarul Friedrich Merz să efectueze o vizită la București, pentru a continua dialogul și pentru a avansa proiectele comune dintre cele două țări.

Național 7 ore ago

Pensiile din iunie 2026 vor fi plătite mai târziu din cauza zilelor libere legale

Pensiile din iunie 2026 vor fi distribuite mai târziu din cauza zilelor libere legale...

Național 7 ore ago

Pompier din Reșița, suspect de hantavirus, internat în spital după călătorie în Serbia

Un pompier din Reșița, suspect de infecție cu hantavirus, este internat la spital Un...

Național 16 ore ago

Ministrul Transporturilor trimite Corpul de Control la CNAIR după arbitrajul pierdut

Ministrul interimar al Transporturilor trimite Corpul de Control la CNAIR după arbitrajul pierdut Ministrul...

Național 22 de ore ago

Vlad Voiculescu acuză eșecuri în gestionarea fondurilor pentru spitale de către PSD

Fostul ministru Vlad Voiculescu critică gestionarea fondurilor pentru spitale Vlad Voiculescu, fost ministru al...

Național o zi ago

MAE declasifică peste cinci mii de dosare diplomatice din primii ani ai tranziției

Guvernul a adoptat o hotărâre prin care vor fi deschise publicului documente elaborate de...

Național o zi ago

Lift prăbușit la Ministerul Transporturilor: șapte răniți, cinci transportați la spital

Raed Arafat, declarații după prăbușirea unui lift la Ministerul Transporturilor Momente de panică au...

Alexandru Nazare, bugetul AFM, programul Rabla, schimbare masini vechi, suplimentare bugetSursă foto: Shutterstock
Național o zi ago

Bugetul Programului Rabla a fost suplimentat cu 100 milioane lei pentru români

Ministrul Finanțelor anunță suplimentarea bugetului Programului Rabla cu 100 milioane lei Ministrul interimar al...

Național o zi ago

Primăria Buzău pierde 80 de milioane de euro din cauza întârzierilor la reabilitarea blocurilor

Primăria Buzău pierde 80 de milioane de euro pentru 30 de blocuri din cauza...

Național o zi ago

Biserica Ortodoxă sărbătorește Sfinții Constantin și Elena, 1,5 milioane de români își serbează onomastica

Biserica Ortodoxă sărbătorește joi Sfinții Constantin și Elena, peste 1,5 milioane de români își...

Național o zi ago

Diana Buzoianu: Reforma justiției este esențială pentru protecția mediului în România

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, critică lipsa reformei în Justiție Diana Buzoianu, ministrul Mediului, a...

Național 2 zile ago

Bolojan critică conducerea Nuclearelectrica pentru eşecul mini-reactoarelor de la Doiceşti

Proiectul mini-reactoarelor nucleare de la Doiceşti, criticat de Bolojan Premierul interimar Ilie Bolojan a...

Național 2 zile ago

Oana Țoiu condamnă comportamentul inacceptabil al ministrului israelian Ben Gvir

Ministrul Oana Țoiu critică comportamentul ministrului israelian Ben Gvir față de activiști Ministrul interimar...

Național 2 zile ago

Tánczos Barna: UDMR exclude orice colaborare cu AUR în viitorul guvernamental

Vicepremierul Tánczos Barna exclude categoric colaborarea cu AUR Vicepremierul Tánczos Barna a declarat că...

Național 2 zile ago

România trebuie să atragă 10 miliarde de euro pentru a valorifica PNRR

Forma finală a PNRR: România trebuie să atragă 10 miliarde de euro pentru investiții...

Național 2 zile ago

Proiectul de lege care abrogă legile antilegionarism și antifascism a fost respins în Senat

Proiectul de lege care abrogă legile antilegionarism și antifascism a picat la vot în...

Național 2 zile ago

Guvernul analizează stadiul proiectelor PNRR, Ministerul Sănătății în dificultate

Stadiul proiectelor PNRR, analizat la Guvern; Ministerul Sănătății în situație specială Premierul Ilie Bolojan...

Național 2 zile ago

Alerte de vreme rea: Ploi și vânt puternic în București și alte regiuni

Alerte de vreme rea în România: Ploi și vânt puternic în mai multe zone...

Național 2 zile ago

Sindicaliștii din Finanțe protestează pentru recunoașterea valorii muncii în salarizare

Protest al sindicaliștilor din Finanțe pentru recunoașterea valorii muncii Un protest al sindicaliștilor din...

Codul Fiscal, conditii stricte, proiect de lege, tineri prima casa, TVA redusSursă foto: Shutterstock
Național 3 zile ago

TVA redus pentru tineri la prima casă, cu condiții stricte impuse de lege

TVA redus pentru tinerii care cumpără prima casă, cu condiții stricte Un nou proiect...

Național 3 zile ago

Metrorex, un sistem rigid cu deficit de 1,17 miliarde de lei, necesită reforme urgente

Oana Gheorghiu: Metrorex, un sistem rigid cu deficit de 1,17 miliarde de lei Vicepremierul...

Național 3 zile ago

Oana Țoiu: Incidentul cu drona doborâtă de F-16 arată angajamentul României față de NATO

Incidentul cu drona doborâtă de avionul F-16 românesc în Estonia, un exemplu de securitate...

Național 3 zile ago

Isărescu: Premierul tehnocrat ar putea vorbi în gol, fără credibilitate politică

Isărescu critică ideea unui premier tehnocrat: „Vorbești în gol, în deșert” Guvernatorul Băncii Naționale...

Național 4 zile ago

Incendiu de proporții la un depozit de cauciucuri în Bragadiru, Ilfov

Incendiu de proporții la un depozit de cauciucuri din Bragadiru, Ilfov Un incendiu a...

Național 4 zile ago

Militarii răniți în explozia de la Botoșani, transferați de urgență în Belgia

Militarii răniți în explozia de la Botoșani au fost transferați în Belgia Cei doi...