Getting your Trinity Audio player ready...
|
Un incident grav a avut loc în noaptea de vineri spre sâmbătă la Muzeul Drents din Assen, Țările de Jos, unde o explozie a fost urmată de un jaf care a vizat expoziția „Dacia! Regatul Aurului și Argintului”. Printre obiectele furate se numără Coiful de Aur de la Coțofenești, piesa centrală a colecției, și alte artefacte din aur și argint, de o valoare istorică și culturală inestimabilă.
Explozia, care a avut loc la ora 3:45 a.m., a distrus mai multe ferestre ale muzeului, oferind hoților acces în interior. Poliția olandeză investighează cazul, dar până în prezent nu a reușit să identifice niciun suspect. Un vehicul suspect este în atenția anchetatorilor, iar locuitorii din zonă au fost îndemnați să ofere orice informații sau imagini care ar putea ajuta la elucidarea cazului.
Printre obiectele furate se numără trei brățări de aur și Coiful de Aur de la Coțofenești, unul dintre cele mai valoroase artefacte dacice. Expoziția, care a reunit aproape 700 de piese din colecțiile a 18 muzee românești, era programată să se încheie duminică, 26 ianuarie.
Directorul muzeului, Harry Tupan, a confirmat că vitrinele din sala de expoziție au fost distruse și că alte obiecte ar putea fi, de asemenea, dispărute. Inventarul complet este în desfășurare.
Premierul României, Marcel Ciolacu, a reacționat rapid, cerând recuperarea urgentă a pieselor furate. „Piesele din tezaurul dacic furate de la Muzeul din Drents trebuie recuperate rapid de autorități și să revină în siguranță în România. Am încredere că partea olandeză își va face treaba și îi va prinde rapid pe hoți”, a scris premierul pe Facebook.
De asemenea, ministrul Afacerilor Externe, Emil Hurezeanu, a purtat discuții cu omologul său olandez, Caspar Veldkamp, subliniind importanța simbolică și patrimonială a artefactelor furate. Ambasadele României din țările vecine au fost alertate, iar autoritățile olandeze au activat mecanismul de cooperare transfrontalieră și au notificat Interpol.
Expoziția „Dacia! Regatul Aurului și Argintului”, deschisă în iulie 2024, a reprezentat cea mai importantă selecție de artefacte dacice din metale prețioase expusă vreodată în afara României. Aceasta a cuprins peste 50 de tezaure, printre care brățări regale și obiecte de cult, toate reflectând măiestria și cultura dacilor. Furtul pieselor ridică semne de întrebare legate de securitatea muzeelor și de protecția patrimoniului internațional.
Poliția olandeză colaborează cu autoritățile române pentru a recupera artefactele. „Autoritățile fac toate diligențele pentru ca aceste piese să fie recuperate cât mai repede”, a declarat Hurezeanu. Ministerul Afacerilor Externe din România a anunțat că păstrează legătura cu Muzeul Național de Istorie a României și cu autoritățile olandeze.
Furtul reprezintă o pierdere enormă nu doar pentru România, ci și pentru patrimoniul mondial, punând în lumină necesitatea unor măsuri mai stricte de protecție a obiectelor de valoare istorică. Publicul și autoritățile așteaptă cu nerăbdare detalii despre progresul investigației.
Descoperă mai multe la Radio Clasic FM
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.