Streamuri Radio Clasic
Autentifică-te sau creează un cont pentru streamurile premium.

Național

Libra Bank a blocat conturile AUR și a sesizat Oficiul pentru Spălarea Banilor: tranzacții suspecte și legături cu Maricel Păcuraru

Național 20:27

Conturile partidului AUR și ale prim-vicepreședintelui Marius Lulea au fost blocate de Libra Bank, după refuzul acestuia de a declara sursa averii. Banca a semnalat autorităților tranzacții suspecte, inclusiv plăți către firme controlate de Maricel Păcuraru, patronul Realitatea TV, care a susținut activ campania lui George Simion.

Potrivit unor surse guvernamentale citate de Economedia, măsurile au fost luate în baza Legii 129/2019 pentru prevenirea și combaterea spălării banilor. În centrul investigațiilor se află Marius Lulea, om de afaceri, influent lider AUR și persoană cu semnătură pe conturile partidului, care nu a oferit explicații privind proveniența fondurilor de care dispune.

Tranzacții suspecte și semnalări oficiale

Conform acelorași surse, în 2024, Libra Bank a notificat Oficiul Național de Prevenire și Combatere a Spălării Banilor despre două tipuri de tranzacții considerate suspecte:

  • Plăți masive și repetate către o firmă folosită drept intermediar între AUR și alte companii controlate de Maricel Păcuraru, cunoscut pentru implicarea în trustul Realitatea Plus și cu un trecut penal în urma unei condamnări pentru prejudicierea Poștei Române;
  • Donații și împrumuturi primite de AUR de la persoane fizice fără venituri care să justifice sumele transferate.

Libra Bank a refuzat să comenteze detaliile cazului, dar a transmis că „aplică în mod egal și transparent reglementările BNR pentru toți clienții”, subliniind respectul față de întreaga clasă politică.

Relația AUR – Realitatea Plus: bani, propagandă și influență

Acuzațiile legate de finanțări obscure vin pe fondul unei relații vizibile dintre AUR și postul Realitatea Plus, care a promovat intens mesajele lui George Simion și ale formațiunii în campania pentru alegerile prezidențiale și europarlamentare. Maricel Păcuraru, al cărui anturaj apare frecvent în jurul tranzacțiilor vizate, a fost condamnat în 2014 la 4 ani de închisoare cu executare.

Raportările către Oficiul pentru Spălarea Banilor și refuzul băncii de a continua relația cu Lulea au fost însoțite de o decizie similară privind conturile partidului AUR. În aprilie, instituția a blocat și conturile a trei firme în care Lulea este asociat.

Un lider de partid fără declarație de avere

Deși este prim-vicepreședinte AUR și figură centrală în deciziile financiare ale partidului, Marius Lulea nu a deținut până acum nicio funcție publică, ceea ce i-a permis să evite obligația legală de a-și face publică declarația de avere. În ciuda cererilor insistente ale băncii, acesta nu a prezentat documente privind proveniența fondurilor, motiv pentru care conturile au fost blocate încă din luna aprilie.

Precedente: banii AUR confiscați de AEP

Nu este prima dată când activitatea financiară a AUR este pusă sub semnul întrebării. În decembrie 2024, Autoritatea Electorală Permanentă a confiscat 13,25 milioane de lei din fondurile de campanie ale AUR, după ce a constatat nereguli grave în finanțarea formațiunii. AEP a respins deconturi și a amendat partidul cu 25.000 de lei, concluzionând că au fost depășite limitele legale ale împrumuturilor și că unele sume proveneau din surse unice, nepermise de lege.

O parte din împrumuturile ilegale, potrivit G4Media, ar fi venit tot din zona de influență a lui Maricel Păcuraru.

Ancheta declanșată de Libra Bank și notificările către Oficiul pentru Spălarea Banilor aduc o nouă umbră de îndoială asupra modului în care AUR își finanțează activitatea politică. Cu doar câteva zile înainte de al doilea tur al alegerilor prezidențiale, aceste dezvăluiri pun sub semnul întrebării integritatea unui partid care se autoproclamă „vocea poporului”, dar care pare implicat într-o rețea opacă de tranzacții, împrumuturi controversate și legături dubioase cu afaceriști condamnați penal.

Rămâne de văzut dacă aceste informații vor influența percepția alegătorilor sau dacă vor conduce la acțiuni oficiale mai ferme din partea autorităților de reglementare. Cert este că imaginea unui partid antisistem, care refuză să dea socoteală pentru proveniența banilor săi, ridică semne serioase de întrebare într-o democrație europeană.

anm, București, căldură, disconfort termic, furtuni de varăSursă foto: Shutterstock
Național 4 ore ago

Bucureștiul se pregătește pentru o zi călduroasă și furtunoasă, anunță ANM

Bucureștiul se pregătește pentru o zi de foc cu căldură și furtuni de vară...

decolmatarea lacurilor, Delta Dunării, finanțări europene, Florin Stăneață, PNRRSursă foto: Shutterstock
Național 5 ore ago

Delta Dunării pierde aproape 50 de milioane de euro din PNRR pentru proiecte esențiale

Aproape 50 de milioane de euro din PNRR, pierduți pentru Delta Dunării Delta Dunării...

Național 6 ore ago

Petrișor Peiu respinge colaborarea cu PSD și cere alegeri anticipate pentru România

Petrișor Peiu respinge colaborarea cu PSD și cere alegeri anticipate Petrișor Peiu, liderul senatorilor...

cadre didactice, evaluare lucrari, examen definitivat, Ministerul Educatiei, proba scrisaSursă foto: Shutterstock
Național 9 ore ago

Aproape 10.000 de profesori susțin examenul de definitivat în învățământ

Cadrele didactice susțin proba scrisă a examenului de definitivat în învățământ Aproape 10.000 de...

Național 9 ore ago

România și Ucraina colaborează pentru producția de drone militare pe teritoriul românesc

Planul României pentru producția de drone militare în colaborare cu Ucraina avansează România își...

Național 17 ore ago

Bolojan acuză șantaj politic din partea lui Grindeanu în contextul PNRR

Ilie Bolojan acuză șantaj politic din partea lui Sorin Grindeanu Premierul interimar Ilie Bolojan...

Național 21 de ore ago

Kelemen Hunor propune un plan cu patru guverne pentru soluționarea crizei politice

Kelemen Hunor propune un plan cu patru guverne până în 2028 pentru criza politică...

Național o zi ago

USR contestă afirmațiile lui Grindeanu despre modificarea legii ANI și miza PNRR

USR contestă afirmațiile lui Sorin Grindeanu despre modificarea legii ANI Deputatul USR Alexandru Dimitriu...

Național o zi ago

Avertizare meteo cod galben: furtuni și vijelii în estul României, inclusiv București

Avertizare meteo cod galben pentru furtuni în estul României O avertizare meteo cod galben...

Național o zi ago

Lia Olguța Vasilescu acuză minciuni și anunță acțiune în instanță pentru defăimare

Lia Olguța Vasilescu anunță acțiune în instanță după acuzații de afaceri nelegale în crypto...

Național o zi ago

Bărbat mușcat de urs în Argeș, transportat de urgență la spital

Alertă în Argeș: Un bărbat a fost mușcat de urs Un bărbat de 47...

Național o zi ago

Nicușor Dan discută cu liderii fostei coaliții despre desemnarea unui nou premier

Nicușor Dan se întâlnește cu liderii din fosta coaliție pentru a discuta despre un...

Național o zi ago

Nicușor Dan participă la summitul Coaliției de Voință pentru sprijinul Ucrainei la Paris

Nicușor Dan participă la summitul Coaliției de Voință la Paris, alături de lideri europeni...

Național 2 zile ago

Rata de promovare la bacalaureat 2026 a crescut semnificativ după contestații

Rezultate finale bacalaureat 2026: Rata de promovare a crescut după contestații Rezultatele finale ale...

Național 2 zile ago

Nemulțumirile românilor față de CFR: aer condiționat lipsă și curățenie deficitară

Nemulțumirile românilor față de CFR: lipsa aerului condiționat și curățenia deficitară Ministrul interimar al...

Național 2 zile ago

Negocieri la Cotroceni: Liderii partidelor caută soluții pentru formarea guvernului

Negocieri la Cotroceni: Liderii partidelor revin fără un acord clar Liderii partidelor din fosta...

Național 3 zile ago

Întârzieri de până la o oră pe ruta București – Brașov din cauza unui cablu secționat

Întârzieri de 30-60 de minute ale trenurilor pe ruta București – Brașov din cauza...

Național 3 zile ago

Autostrada Moldovei avansează rapid, circulația pe 397 km planificată pentru 2026

Autostrada Moldovei avansează, CNAIR vizează finalizarea în 2026 Directorul CNAIR, Cristian Pistol, anunță progrese...

Național 3 zile ago

Alertă aeriană în Tulcea: Mesaje RO-Alert pentru locuitorii din zonă

Alertă aeriană în România: Mesaje RO-Alert pentru locuitorii din Tulcea Azi-noapte, a fost emisă...

Național 4 zile ago

ROMATSA, în criză financiară: resursele se epuizează rapid după poprirea Pfizer

Alertă la ROMATSA: Resurse financiare limitate după poprirea cerută de Pfizer ROMATSA se confruntă...

Național 4 zile ago

Ciolacu și Pîslaru se acuză pe Facebook pentru întârzierile din PNRR

Marcel Ciolacu și Dragoș Pîslaru se acuză reciproc pe Facebook pentru întârzierile din PNRR...

Național 4 zile ago

PSD cere deblocarea discuțiilor pentru formarea unui nou guvern în România

Apeluri la deblocarea discuţiilor privind Guvernul: PSD cere formarea unui nou executiv PSD a...

Național 4 zile ago

PNL ar putea organiza un nou Congres în toamnă, anunță Daniel Fenechiu

Partidul Național Liberal ar putea organiza un nou Congres în această toamnă Partidul Național...

Național 4 zile ago

Facultăți din România care admit pe baza mediei de la bacalaureat în 2026

Facultăți fără examen de admitere în 2026: lista universităților care iau în calcul media...