Ministerul Finanțelor a împrumutat luni, prin două emisiuni de obligațiuni de stat, suma de 1,9 miliarde de lei, conform datelor Băncii Naționale a României. Aceste împrumuturi sunt parte a strategiei de refinanțare a datoriei publice și de acoperire a deficitului bugetar.
În cadrul primei emisiuni, Ministerul Finanțelor a atras 1,030 miliarde de lei, având o maturitate reziduală de 45 de luni și un randament mediu de 6,11% pe an. Valoarea nominală a acestei emisiuni a fost de 800 de milioane de lei, iar băncile au subscris un total de 2,085 miliarde de lei. O licitație suplimentară este programată pentru marți, cu scopul de a atrage încă 154,5 milioane de lei la același randament stabilit pentru obligațiuni.
În cea de-a doua emisiune, Ministerul a obținut 890,8 milioane de lei, cu o maturitate reziduală de 110 luni și un randament mediu de 6,40% pe an. Valoarea nominală a acestei emisiuni a fost de 500 de milioane de lei, iar băncile au subscris 1,774 miliarde de lei. De asemenea, o licitație suplimentară este programată pentru marți, pentru a atrage 133,7 milioane de lei, la același randament stabilit anterior.
Planificarea împrumuturilor pentru 2026
Ministerul Finanțelor a stabilit pentru luna februarie 2026 împrumuturi de la băncile comerciale în valoare de 7,7 miliarde de lei. Această sumă poate fi suplimentată cu 15% din valoarea nominală adjudecată la licitațiile de referință, în cadrul sesiunilor suplimentare de oferte necompetitive, care sunt organizate exclusiv pentru instrumentele de tip benchmark. Comparativ cu luna ianuarie 2026, suma planificată este cu 2,3 miliarde de lei mai mică, având în vedere că în ianuarie se preconizau împrumuturi de 10 miliarde de lei.
Suma totală de 7,7 miliarde de lei va fi utilizată pentru refinanțarea și rambursarea anticipată a datoriei publice, precum și pentru finanțarea deficitului bugetului de stat. Aceste măsuri sunt parte a strategiei Ministerului Finanțelor de gestionare a datoriilor și de asigurare a stabilității financiare a statului.
Descoperă mai multe la Radio Clasic
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.





