×

PSD organizează duminică un congres extraordinar

PSD organizează duminică un congres extraordinar
Getting your Trinity Audio player ready...

Crin Antonescu va fi validat drept candidat la prezidențiale, pe fondul tensiunilor interne

Partidul Social Democrat (PSD) se reunește duminică, în Congres extraordinar, pentru a valida oficial susținerea candidaturii lui Crin Antonescu la alegerile prezidențiale din mai 2025. Evenimentul are loc în format hibrid, la Palatul Parlamentului, în Sala „I.I.C. Brătianu”, dar și online, pentru delegații din teritoriu.

Această reuniune vine într-un moment de tensiune pentru partid, în contextul în care adoptarea bugetului pe 2025 a generat nemulțumiri și proteste, iar fostul premier Victor Ponta amenință să-și anunțe propria candidatură, ceea ce ar putea complica strategia PSD.

Crin Antonescu, candidatul coaliției PSD-PNL-UDMR-minorități

PSD este ultimul partid din coaliția de guvernare care validează oficial candidatura lui Crin Antonescu, după ce PNL și UDMR au votat deja în structurile lor de conducere pentru susținerea acestuia. Antonescu a participat la Consiliul Național al PNL, apoi la Consiliul Reprezentanților UDMR, iar acum va fi prezent și la Congresul PSD.

Marcel Ciolacu, președintele PSD, a declarat că susținerea lui Antonescu a fost stabilită prin protocolul coaliției, semnat de toate partidele aflate la guvernare.

“Am o semnătură pusă pe un acord al coaliției. Avem o coaliție de guvernare unde este specificat că domnul Crin Antonescu este candidatul comun al PSD, PNL și UDMR, plus minorități. În acest moment, dacă domnul Crin Antonescu nu este candidatul – dar este foarte puțin probabil, mai ales după ședința de astăzi a Consiliului Politic Național al PSD – înseamnă că nu mai avem o coaliție de guvernare”, a afirmat Ciolacu.

Victor Ponta amenință echilibrul intern din PSD

În ciuda deciziei oficiale a PSD, Victor Ponta, fost premier și actual parlamentar PSD, nu susține candidatura lui Crin Antonescu și sugerează că ar putea intra în cursă.

“Dacă candidez eu, cred că PSD-iștii vor vota cu mine. Dacă nu, vor vota cu Călin Georgescu. În niciun caz nu vor vota cu Nicușor Dan sau Crin Antonescu”, a declarat Ponta.

El a mai spus că social-democrații îl consideră pe Crin Antonescu drept “trădătorul care l-a adus pe Iohannis la putere”, referindu-se la ruperea alianței USL în 2014.

Deși Ponta nu și-a oficializat candidatura, Ciolacu a transmis că, dacă va intra în competiție, o va face ca independent, nu ca membru PSD.

“Dacă Victor Ponta decide să candideze, nu o va face ca membru al Partidului Social Democrat”, a precizat Ciolacu.

Tensiuni pe fondul finalizării bugetului pe 2025

Congresul PSD are loc într-un moment sensibil, marcat de controverse privind bugetul de stat pentru 2025. În ultimele săptămâni, Executivul s-a confruntat cu presiuni și proteste, iar nemulțumirile privind alocările financiare au afectat imaginea guvernării.

În paralel, alegerea lui Antonescu drept candidat unic al coaliției a stârnit nemulțumiri interne, în special în rândul membrilor PSD, care ar fi preferat un candidat propriu din interiorul partidului.

Antonescu, oficial candidatul PSD, dar unitatea partidului este pusă la încercare

Deși Congresul extraordinar al PSD va valida candidatura lui Crin Antonescu, partidul traversează o perioadă de tensiuni și incertitudini. Nemulțumirile legate de bugetul pe 2025, posibila candidatură a lui Victor Ponta și percepția că PSD a cedat poziția de candidat în favoarea unui liberal pun la încercare coerența internă a partidului.

Rămâne de văzut dacă PSD va reuși să-și mobilizeze electoratul în jurul lui Crin Antonescu sau dacă disidențele interne vor afecta șansele coaliției la prezidențiale.


Descoperă mai multe la Radio Clasic FM

Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.

Descoperă mai multe la Radio Clasic FM

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura