
Zelenski: războiul din Iran distrage atenția Americii de la Ucraina
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a afirmat într‑un interviu pentru BBC, înregistrat în timpul unei vizite la Londra, că are „un sentiment foarte rău” privind impactul războiului din Iran asupra luptei Ucrainei împotriva Rusiei. El a spus că, din cauza concentrării mai mari a atenției americane spre Orientul Mijlociu, întâlnirile trilaterale pentru negocieri sunt amânate. Zelenski a subliniat totuși că dialogul între oficialii de la Kiev și Washington continuă zilnic în pofida întârzierilor.
Declarațiile au fost făcute pe 22 martie 2026 și, potrivit președintelui ucrainean, amânările repetate ale întâlnirilor diplomatice sunt direct legate de focalizarea Statelor Unite pe conflictul din Orientul Mijlociu. În interviu, Zelenski a spus: „Am un sentiment foarte rău în legătură cu impactul acestui război asupra situației din Ucraina, iar atenția Americii este mai mult îndreptată spre Orientul Mijlociu decât spre Ucraina, din păcate.”
Zelenski a mai precizat că, în ciuda amânărilor, autoritățile de la Kiev și Washington discută zilnic, iar Washingtonul și Moscova comunică zilnic. El a relatat că partea americană a propus găzduirea unei întâlniri care să includă ambele părți, Ucraina și Rusia, dar că Rusia se opune unei reuniuni în Statele Unite. „Noi ne-am confirmat participarea, dar rușii sunt împotriva unei întâlniri în Statele Unite ale Americii. De aceea, pentru moment, încercăm să ne concentrăm pe propunerea Americii privind o dată și un loc. Ucraina va susține orice dată și orice loc, dar cu siguranță nu în Rusia”, a afirmat președintele ucrainean.
































