Streamuri Radio Clasic

Top News

Tineri în stradă, justiția sub presiune: procesul protestatarilor din Istanbul, un nou episod în criza politică declanșată de arestarea lui Ekrem İmamoğlu

Top News 10:46

Valul de proteste izbucnit după reținerea primarului Istanbulului a intrat într-o nouă fază: 189 de persoane, majoritatea studenți, au fost aduse în fața instanței, în timp ce mișcarea contestatară continuă să capete amploare în licee și universități din toată Turcia.

Primul proces după revolta de stradă

La exact o lună de la declanșarea protestelor masive din 19 martie, procesul a aproape 200 de persoane arestate a început vineri la tribunalul Caglayan din Istanbul. Inculpații – în mare parte studenți, dar și opt jurnaliști – sunt acuzați de participare la mitinguri neautorizate și de refuzul de a se dispersa în pofida avertismentelor poliției. Este primul dosar deschis în urma valului de arestări din timpul manifestațiilor antiguvernamentale ce au urmat reținerii primarului Ekrem İmamoğlu, o figură centrală a opoziției din Turcia.

Biroul procurorului din Istanbul a anunțat că în total 819 persoane vor fi judecate în cadrul a 20 de anchete penale separate, în timp ce pedepsele prevăzute de lege variază între șase luni și cinci ani de închisoare.

Studenți și jurnaliști în boxa acuzaților

Printre cei judecați se numără și jurnaliști, inclusiv Yasin Akgül, corespondent AFP, acuzați de participare ilegală la proteste. Avocatul acestora, Veysel Ok, a solicitat achitarea jurnaliștilor pe motiv că doar își făceau meseria și nu au avut rol activ în demonstrații. Deși cererea a fost respinsă, instanța a decis separarea cazurilor jurnaliștilor de cele ale studenților.

În fața tribunalului, colegi, profesori și politicieni ai opoziției s-au adunat pentru a-și exprima solidaritatea. „Copiii noştri au fost implicaţi într-o acţiune democratică, paşnică şi legitimă”, a declarat Avni Gündoğan, membru al Rețelei de solidaritate a părinților, înființată de familiile studenților arestați.

Mișcarea tinerilor continuă, în ciuda represiunii

Deși amploarea manifestațiilor a scăzut după sărbătorile de la finalul Ramadanului, spiritul de revoltă persistă. În ultimele zece zile, protestele s-au reaprins în universitățile din Istanbul și Ankara, extinzându-se în zeci de licee din întreaga țară. Scânteia a fost decizia guvernului islamo-conservator AKP de a înlocui profesori din mai multe instituții, măsură percepută ca o tentativă de control politic.

„Neliniștea era deja latentă, dar s-a cristalizat într-o respingere a conservatorismului și islamizării”, a explicat sociologul Demet Lüküslü de la Universitatea Yeditepe.

Eda, elevă în ultimul an de liceu, a descris protestele ca un moment de cotitură pentru generația sa: „Am crescut doar sub guvernarea AKP. Vrem să rupem tăcerea care a susținut hegemonia acestui regim”.

Criza îmbracă și o dimensiune economică

Arestarea lui Ekrem İmamoğlu, desemnat candidatul Partidului Republican al Poporului (CHP) pentru alegerile prezidențiale din 2028, a fost catalogată de opoziție drept o „lovitură de stat”. Reacțiile nu s-au limitat la stradă – investitorii au reacționat negativ, iar economia a fost zguduită.

Bursa din Istanbul a înregistrat o scădere de aproape 14% în luna martie, în timp ce lira turcească s-a depreciat semnificativ: aproape 4% față de dolar și 8% față de euro, atingând un nou minim istoric. În ciuda injecției de capital de 50 de miliarde de dolari din partea Băncii Centrale, joi a fost anunțată o creștere a dobânzii de referință de la 42,5% la 46%, semn al unei presiuni financiare intense.

Apeluri la alegeri și tensiuni politice în creștere

Devlet Bahçeli, liderul Partidului Mișcării Naționaliste (MHP) și aliat al președintelui Erdogan, a cerut accelerarea procedurilor judiciare împotriva lui İmamoğlu, de teama că popularitatea acestuia ar putea mobiliza opoziția. În același timp, liderul CHP, Özgür Özel, a lansat un nou apel la alegeri anticipate și a anunțat o manifestație de amploare sâmbătă, în orașul Yozgat.

Protestele fermierilor din acea regiune, care au ieșit în stradă cu tractoarele lor pentru a condamna reținerea lui İmamoğlu, arată că nemulțumirea față de guvernul AKP se extinde dincolo de mediul urban și studențesc.

Turcia, în pragul unei noi epoci?

În timp ce în sălile de judecată se decide soarta protestatarilor, pe străzile și în liceele țării se scrie poate o nouă pagină din istoria politică a Turciei. Deocamdată, un lucru este cert: vântul revoltei suflă încă, cu o forță reînnoită dinspre generațiile tinere, care își cer cu voce tot mai puternică dreptul la o Turcie liberă, pluralistă și democratică.

Top News 5 ore ago

Reacția Franței la noua taxă vamală propusă de Trump: Uniunea Europeană trebuie să acționeze

Franța solicită Uniunii Europene să adopte o reacție coordonată în urma anunțului președintelui american...

Top News 5 ore ago

Spargerea monopolului CNAS: Ce reforme preconizează Ministrul Sănătății

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat intenția de a reforma sistemul de asigurări de...

Top News 5 ore ago

Bugetul pentru 2026: Dominic Fritz explică poziția USR privind cheltuielile statului

Liderul USR, Dominic Fritz, a subliniat necesitatea reducerii cheltuielilor statului ca soluție pentru deficitul...

Top News o zi ago

Armata ucraineană a recucerit 300 de kilometri pătrați în sudul țării, anunță Zelenski

Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a declarat că armata ucraineană a recucerit 300 de kilometri...

Top News o zi ago

Taxele vamale rămân în vigoare, anunță Trump, cu o nouă taxă globală de 10%

Președintele american Donald Trump a declarat că va menține taxele vamale în vigoare, în...

Top News o zi ago

Ungaria blochează împrumutul UE de 90 miliarde de euro pentru Ucraina

Ungaria a anunțat că va bloca un împrumut de 90 de miliarde de euro...

Top News o zi ago

Atenționare de vânt puternic în Transilvania: rafale de până la 80 km/h

Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare referitoare la vântul puternic în Transilvania,...

trump
Top News o zi ago

Breaking News: Trump, „Decizie profund dezamăgitoare”

Președintele Donald Trump a calificat drept „profund dezamăgitoare” hotărârea Curții Supreme care i-a invalidat...

Top News o zi ago

Amenzi semnificative pentru neîndeplinirea obligațiilor de deszăpezire în București

Poliția Locală a Municipiului București a aplicat amenzi în valoare totală de 630.000 de...

Top News o zi ago

Vremea severă impune măsuri de siguranță din partea MAI

Ministerul Afacerilor Interne (MAI) a anunțat măsuri preventive în urma atenționărilor meteorologice de Cod...

Top News o zi ago

Data lansării misiunii Artemis II de către NASA, programată pentru 6 martie

Oficialii NASA au anunțat că misiunea Artemis II, care va transporta patru astronauți în...

economia europeana, liderii europeni, Mario Draghi, măsuri urgente, prețurile la energieSursă foto: Shutterstock
Top News o zi ago

UE stabilește o limită pentru plățile în numerar începând din 2027

Uniunea Europeană va introduce o limită comună pentru plățile în numerar, interzicând tranzacțiile care...

Top News o zi ago

Video Ilie Bolojan se întâlnește cu Ursula von der Leyen pentru PNRR la Bruxelles

Prim-ministrul Ilie Bolojan va efectua o vizită la Bruxelles pe 26 februarie, unde se...

Top News o zi ago

Dronele ucrainene distrug sisteme de apărare aeriană rusești în valoare de 75 milioane USD

Forțele sistemelor fără pilot din Ucraina au distrus trei sisteme de apărare aeriană Tor-M1,...

Top News o zi ago

Reacția Uniunii Europene la anularea tarifelor vamale de către Curtea Supremă a SUA

Uniunea Europeană solicită stabilitate în relațiile comerciale transatlantice, după ce Curtea Supremă a Statelor...

Top News o zi ago

SUA ar putea restitui importatorilor miliarde după invalidarea tarifelor lui Trump

Curtea Supremă a Statelor Unite a decis că tarifele vamale impuse de Donald Trump...

Top News o zi ago

Lovitură dură pentru Trump: tarifele, anulate

Curtea Supremă a SUA a anulat, cu o majoritate de șase la trei, tarifele...

Top News 2 zile ago

Lentila de contact cu Stelian Tănase – „Fumul alb” de la Curtea Constituțională

Ediția din această săptămână a emisiunii „Lentila de contact”, realizată de Stelian Tănase la...

Top News 2 zile ago

AUR critică vizita lui Nicușor Dan la Washington: „România a fost marginalizată”

Prim-vicepreședintele AUR, Dan Dungaciu, a evaluat vizita președintelui Nicușor Dan la Washington ca fiind...

Top News 2 zile ago

Incendiu devastator în comuna Gherăeşti din judeţul Neamţ

Un incendiu puternic a avut loc vineri dimineaţă în comuna Gherăeşti, judeţul Neamţ, unde...

Top News 2 zile ago

20 februarie, data când România a intrat sub dictatură

Pe 20 februarie 1938, România a adoptat o nouă Constituție care a condus la...

Top News 2 zile ago

Nicuşor Dan, întâlnire simbolică cu Donald Trump la Consiliul Păcii

Preşedintele Nicuşor Dan a avut o discuţie scurtă cu preşedintele american Donald Trump la...

Top News 2 zile ago

Nicuşor Dan: Judecătorii CCR nu sunt influenţaţi, ci trăiesc în societate

Preşedintele Nicuşor Dan a declarat că judecătorii Curţii Constituţionale nu sunt influenţaţi și că...

Top News 2 zile ago

Andrew Mountbatten-Windsor, eliberat, dar sub anchetă continuă

Andrew Mountbatten-Windsor a fost eliberat din custodia poliției după aproape 12 ore de arest,...