Streamuri Radio Clasic

Top News

Vocea Americii, în pericol: Justiția americană susține suspendarea activității postului internațional de radio

Top News 09:11

O decizie controversată a Curții de Apel din Washington apropie VoA de desființare, în contextul presiunilor venite din partea administrației Trump

Washington, 4 mai 2025 – O hotărâre pronunțată sâmbătă de Curtea de Apel din capitala federală a Statelor Unite a schimbat radical cursul evenimentelor privind soarta uneia dintre cele mai vechi și emblematice instituții media internaționale americane: Vocea Americii (Voice of America – VoA). Cu două voturi pentru și unul împotrivă, instanța a dat undă verde suspendării activității postului, anulând deciziile anterioare ale unor instanțe din Washington și New York care se opuneau unui ordin executiv semnat de fostul președinte Donald Trump.

Hotărârea intervine într-un context tensionat, în care administrația Trump, revenită în fruntea executivului american, și-a exprimat deschis intenția de a desființa VoA și alte instituții media publice federale aflate sub umbrela USAGM (U.S. Agency for Global Media). Considerate „inutile părți ale birocrației federale”, aceste instituții au fost vizate, încă din martie, de reduceri drastice, suspendări de emisie și concedieri.

Reacții divergente și un viitor incert pentru jurnaliști

Steve Herman, unul dintre veteranii VoA, fost corespondent la Casa Albă și în prezent redactor-șef al postului, a reacționat pe rețeaua X, declarând că este „puțin probabil ca jurnaliștii VoA să se întoarcă la muncă luni, 5 mai, așa cum se așteptau”. Acesta a avertizat anterior că „scoaterea VoA din comă va necesita timp și un efort herculean pentru a restabili serviciile în cele aproape 50 de limbi în care emitea postul, dar și pentru a recâștiga cei circa 340 de milioane de ascultători de dinainte de suspendare”.

În contrast, Kari Lake, noul șef al USAGM și o apropiată a președintelui Trump, a salutat decizia instanței ca pe o „mare victorie judiciară și o victorie uriașă pentru președinte”, subliniind sprijinul administrației pentru reformarea și, implicit, limitarea rolului acestor media internaționale.

Confuzie și speranță temporară: reacția RSF

Într-o evoluție aparent contradictorie, organizația Reporters sans frontières (RSF) a anunțat, cu câteva ore înainte de verdictul Curții de Apel, că avocații săi și cei ai VoA au fost informați de către Ministerul Justiției că activitatea postului ar putea fi reluată în curând. Potrivit mesajului transmis, „conturile a 1.406 angajați și contractanți ai USAGM și VoA au fost reactivate”, pregătindu-se „reluarea programării săptămâna viitoare”.

Directorul RSF, Thibaut Bruttin, a cerut însă prudență, avertizând asupra „parcursului neregulat” al administrației Trump și solicitând garanții ferme privind continuitatea finanțării din partea Congresului pentru toate entitățile media afiliate USAGM.

O voce cu rezonanță istorică, redusă la tăcere

Vocea Americii, înființată în timpul celui de-Al Doilea Război Mondial, a devenit, de-a lungul decadelor, un simbol al jurnalismului internațional finanțat de guvernul SUA, dar independent editorial. Împreună cu Radio Europa Liberă și Radio Asia Liberă, VoA a transmis mesaje de libertate, democrație și pluralism în regimuri totalitare din întreaga lume, inclusiv în Europa de Est, Orientul Mijlociu și Asia Centrală.

Decizia de suspendare vine ca un șoc pentru comunitatea internațională și pentru milioanele de ascultători care au considerat VoA o sursă esențială de informație credibilă și echilibrată în regimuri unde libertatea presei este grav afectată.

Un precedent periculos pentru media publică americană

Clasificarea USAGM drept „birocrație inutilă” și blocarea activității VoA creează un precedent periculos în ceea ce privește independența editorială și libertatea presei în SUA. Chiar dacă VoA este finanțată de guvernul federal, Carta sa de funcționare prevede explicit independența editorială față de factorii politici – un principiu fundamental al democrației americane.

Decizia Curții de Apel din Washington lasă în suspensie viitorul VoA, iar în lipsa unei intervenții a Congresului sau a unei eventuale decizii a Curții Supreme, jurnalismul internațional finanțat de SUA pare să fie într-un punct critic.

Pentru moment, Vocea Americii este redusă la tăcere, iar întrebarea care rămâne este: cine mai are grijă ca vocea democrației să fie auzită acolo unde este cel mai necesară?

Top News 20 de ore ago

Armata ucraineană a recucerit 300 de kilometri pătrați în sudul țării, anunță Zelenski

Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a declarat că armata ucraineană a recucerit 300 de kilometri...

Top News 21 de ore ago

Taxele vamale rămân în vigoare, anunță Trump, cu o nouă taxă globală de 10%

Președintele american Donald Trump a declarat că va menține taxele vamale în vigoare, în...

Top News 21 de ore ago

Ungaria blochează împrumutul UE de 90 miliarde de euro pentru Ucraina

Ungaria a anunțat că va bloca un împrumut de 90 de miliarde de euro...

Top News 21 de ore ago

Atenționare de vânt puternic în Transilvania: rafale de până la 80 km/h

Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare referitoare la vântul puternic în Transilvania,...

trump
Top News 22 de ore ago

Breaking News: Trump, „Decizie profund dezamăgitoare”

Președintele Donald Trump a calificat drept „profund dezamăgitoare” hotărârea Curții Supreme care i-a invalidat...

Top News 22 de ore ago

Amenzi semnificative pentru neîndeplinirea obligațiilor de deszăpezire în București

Poliția Locală a Municipiului București a aplicat amenzi în valoare totală de 630.000 de...

Top News 22 de ore ago

Vremea severă impune măsuri de siguranță din partea MAI

Ministerul Afacerilor Interne (MAI) a anunțat măsuri preventive în urma atenționărilor meteorologice de Cod...

Top News 22 de ore ago

Data lansării misiunii Artemis II de către NASA, programată pentru 6 martie

Oficialii NASA au anunțat că misiunea Artemis II, care va transporta patru astronauți în...

economia europeana, liderii europeni, Mario Draghi, măsuri urgente, prețurile la energieSursă foto: Shutterstock
Top News 22 de ore ago

UE stabilește o limită pentru plățile în numerar începând din 2027

Uniunea Europeană va introduce o limită comună pentru plățile în numerar, interzicând tranzacțiile care...

Top News 22 de ore ago

Video Ilie Bolojan se întâlnește cu Ursula von der Leyen pentru PNRR la Bruxelles

Prim-ministrul Ilie Bolojan va efectua o vizită la Bruxelles pe 26 februarie, unde se...

Top News 23 de ore ago

Dronele ucrainene distrug sisteme de apărare aeriană rusești în valoare de 75 milioane USD

Forțele sistemelor fără pilot din Ucraina au distrus trei sisteme de apărare aeriană Tor-M1,...

Top News 23 de ore ago

Reacția Uniunii Europene la anularea tarifelor vamale de către Curtea Supremă a SUA

Uniunea Europeană solicită stabilitate în relațiile comerciale transatlantice, după ce Curtea Supremă a Statelor...

Top News 23 de ore ago

SUA ar putea restitui importatorilor miliarde după invalidarea tarifelor lui Trump

Curtea Supremă a Statelor Unite a decis că tarifele vamale impuse de Donald Trump...

Top News 23 de ore ago

Lovitură dură pentru Trump: tarifele, anulate

Curtea Supremă a SUA a anulat, cu o majoritate de șase la trei, tarifele...

Top News o zi ago

Lentila de contact cu Stelian Tănase – „Fumul alb” de la Curtea Constituțională

Ediția din această săptămână a emisiunii „Lentila de contact”, realizată de Stelian Tănase la...

Top News o zi ago

AUR critică vizita lui Nicușor Dan la Washington: „România a fost marginalizată”

Prim-vicepreședintele AUR, Dan Dungaciu, a evaluat vizita președintelui Nicușor Dan la Washington ca fiind...

Top News o zi ago

Incendiu devastator în comuna Gherăeşti din judeţul Neamţ

Un incendiu puternic a avut loc vineri dimineaţă în comuna Gherăeşti, judeţul Neamţ, unde...

Top News o zi ago

20 februarie, data când România a intrat sub dictatură

Pe 20 februarie 1938, România a adoptat o nouă Constituție care a condus la...

Top News o zi ago

Nicuşor Dan, întâlnire simbolică cu Donald Trump la Consiliul Păcii

Preşedintele Nicuşor Dan a avut o discuţie scurtă cu preşedintele american Donald Trump la...

Top News o zi ago

Nicuşor Dan: Judecătorii CCR nu sunt influenţaţi, ci trăiesc în societate

Preşedintele Nicuşor Dan a declarat că judecătorii Curţii Constituţionale nu sunt influenţaţi și că...

Top News o zi ago

Andrew Mountbatten-Windsor, eliberat, dar sub anchetă continuă

Andrew Mountbatten-Windsor a fost eliberat din custodia poliției după aproape 12 ore de arest,...

Top News o zi ago

Întâlnire între Cătălin Predoiu și procurorul general al SUA pentru consolidarea cooperării

Ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, a avut o întâlnire cu procurorul general al SUA,...

BBC februarie 2027, Donald Trump BBC, proces defaimare Trump, Samir Shah scrisoare, Tim Davie demisieSursă foto: Shutterstock
Top News o zi ago

Reacția lui Donald Trump la arestarea fostului prinț Andrew: „Foarte trist”

Donald Trump a comentat arestarea fostului prinț Andrew, exprimându-și regretul pentru familia regală și...

Top News 2 zile ago

Epstein a analizat investiția în EMI pentru accesul la femei, sugerează documentele

Documentele recente sugerează că Jeffrey Epstein a avut în vedere o investiție în compania...