28 de concurenți din 12 țări s-au înscris la Festivalul-Concurs de Interpretare Pianistică și Compoziție ‘Carl Filtsch’
![](https://www.clasicradio.ro/wp-content/uploads/2017/07/concurs-563x311.jpg)
'Nu este un concurs ușor. Lucrările impuse, repertoriul care se cere la acest concurs fac ca această competiție să fie greu accesibilă pentru tinerii pianiști. Valoarea însumată a premiilor este de 10.000 euro', a precizat Ioan Bojin, managerul Filarmonicii de Stat Sibiu.
Prima seară a manifestării are în program, după ceremonia de deschidere de la ora 19, un recital de pian al Adelei Liculescu, care a luat de trei ori Premiul I la Concursul 'Carl Filtsch' de la Sibiu.
Evenimentul continuă cu audițiile concurenților la Sala Thalia, în perioada 4-7 iulie, urmând ca duminică, 9 iulie, să se desfășoare Festivitatea de decernare a premiilor și concertul de gală al laureaților.
Toate probele de concurs pot fi urmărite live pe pagina www.filarmonicasibiu.ro, fiind acordat — pe baza vizualizărilor — și un premiu special al publicului.