- Altercație în Parlament: deputatul Florin Roman îl acuză de agresiune pe Dan Vîlceanu
- 5,3 milioane de Euro a cheltuit primarul Daniel Băluță (PSD) pentru „Porta Eroilor”
- Vizită oficială a premierului Marcel Ciolacu în Turcia pentru consolidarea Parteneriatului Strategic
- Reacțiile ale Israelului și Hamas la cererile CPI de mandate de arestare
- Președintelui Iranian Ebrahim Raisi a murit în urma prăbușirii elicopterului în care se afla
A murit cântărețul Nelu Ploieşteanu
![](https://www.clasicradio.ro/wp-content/uploads/2021/04/nelu-ploiesteanu-563x311.jpeg)
Cântărețul de muzică lăutărească, Nelu Ploieşteanu se afla la Terapie Intensivă la Spitalul Floreasca de câteva săptămâni. S-a prezentat prima dată la spital pe 11 martie, însă a refuzat să se interneze cu toate că era infectat cu SARS-CoV-2.
Anunţul morţii artistului a fost făcut de jurnalista Mara Bănică, pe Facebook. „Speram să nu primesc niciodată vestea asta… Drum bun, nea Nelu! Să te ierte bunul Dumnezeu şi să-ţi odihnească sufletul în Rai!”, a scris Mara Bănică pe reţeaua socială.
„Mi-a fost şi groază când mi-a sunat telefonul. Nu ştiu de ce mi se întâmplă mie în ultima vreme. M-a sunat fiica lui cu care am vorbit în fiecare zi, şi, în momentul în care te sună în crucea nopţii, mi-a şi spus: Ştii de ce te sun la ora asta, nu?” Şi nici nu a mai fost necesar să îmi spună. Am înţeles că puţin după miezul nopţii s-a stins.”
Nelu Ploieşteanu, pe numele său Ion Dumitrache, s-a născut la 16 decembrie 1950, în satul Ciorani din judeţul Prahova. A cântat de la şase ani la acordeon, iar la vârsta de 17 ani a cântat pe bani pentru prima dată, la o nuntă. Cu timpul, a învâţat să cânte şi la pian. Primul turneu în străinătate a fost în 1978, în Franţa. În România, a cântat la petreceri pentru Nicu Ceauşescu şi pentru toţi preşedinţii de după Revoluţie, mai puţin Emil Constantinescu. Lăutarul avea cinci copii. Din păcate, fiul său, Mihai, a decedat în luna aprilie a anului 2018. Cele mai importante colaborări pe care le-a avut au fost acelea cu actorii Gheorghe Dinică şi Ştefan Iordache.