Actriţa Coca Bloos va fi premiată la gala Gopo 2015
![](https://www.clasicradio.ro/wp-content/uploads/2015/03/Coca-Bloss-563x311.jpg)
Actriţa va primi trofeul pentru întreaga carieră la cea de-a noua ediţie a Galei Premiilor Gopo.
Evenimentul se va desfăşura pe data de 30 martie, la Sala Studio a Teatrului Naţional Bucureşti (TNB). Premiul pentru întreaga carieră, a mai fost acordat la ediţiile precedente ale Galei Premiilor Gopo marilor actori Radu Beligan, Mitică Popescu, Iurie Darie, Ion Besoiu, Draga Olteanu-Matei, Marin Moraru şi Jean Constantin.
Coca Bloos s-a născut la Piatra-Neamţ, judeţul Neamţ, pe 1 octombrie 1946 și este una dintre cele mai apreciate actriţe de film, teatru şi televiziune din România. Coca Bloos a urmat cursurile facultăţii de filosofie şi trei ani de cursuri de jurnalism.