Alegeri Deveselu. Vărul primarului mort de COVID este noul edil al comunei, după ce l-a învins pe fiul acestuia
![](https://www.clasicradio.ro/wp-content/uploads/2021/06/NzgwJmg9NDQwJmhhc2g9M2NiMTM1NTQ3Nzk4MjgwN2U3YjBmODdlMThmZjk5MWU.thumb_-563x311.jpg)
Nicolae Dobre, candidat PSD și văr al fostului primar ales din Deveselu, mort cu câteva zile înainte de alegerile de anul trecut, este noul primar al comunei. El l-a învins în alegerile parţiale de duminică pe fiul fostului primar, Marius Iulian Aliman, care a candidat din partea PNL.
Nicolae Dobre a obţinut 924 de voturi, însemnând 48,68% din totalul voturilor valabil exprimate, potrivit rezultatelor afişate de Autoritatea Electorală Permanentă.
Pe locul al doilea s-a clasat candidatul liberal, Marius Iulian Aliman, care a obţinut 812 voturi (42,78%).
Candidatul de pe locul al treilea este Gabriel Branişte (AUR), care a obţinut 119 voturi. Ceilalţi patru candidaţi au obţinut mai puţin de 50 de voturi: Dorel Gorcea (independent) – 20 de voturi, Luminiţa Cepan (USR) – 12, Ana Sorin Marius (PMP) – 8 voturi, Constanţa Mirela Motrici (Partidul Neamul Românesc) – 3.
Duminică seară, după aflarea rezultatelor, noul primar a transmis pe Facebook că „va fi transpusă în proiecte importante pentru deveseleni”.
La Deveselu au fost organizate duminică alegeri parţiale pentru funcţia de primar, după ce anul trecut, în septembrie, a fost votat cu majoritate de voturi pentru această funcţie primarul Ion Aliman, care decedase cu câteva zile înainte de ziua scrutinului, din cauza COVID.