Streamuri Radio Clasic

Cultură

BAROCCO ITALIANO – un concert cât o primăvară barocă

Cultură 11:42

Sâmbătă, 21 martie 2026, de la ora 19, la Ateneul Român. Pentru bilete: https://tinyurl.com/BaroccoItaliano-SMVB2026!

Evenimentul este ocazionat de Ziua Muzicii Vechi – programată în fiecare an în ziua de 21 Martie. O dată ce marchează debutul primăverii și nașterea celui mai relevant și prolific autor al muzicii vechi: Johann Sebastian Bach (n. 21 Martie 1685).

BAROCCO ITALIANO este un concert despre revoluția elocvenței instrumentale și despre o perioadă de profunde transformări în istoria muzicii: secolul al XVII-lea, când instrumentele și-au câștigat propria „voce”, dând naștere figurii virtuozului. Programul traversează creații inovatoare, de la temperamentul experimental al lui Marini la eleganța lui Corelli, într-o seară dedicată strălucirii tehnice și profunzimii expresive. În interpretarea lui Xavier Díaz-Latorre (lăută șu conducere muzicală), unul din cei mai importanți lăutiști ai lumii și a vivantului ansamblu bucureștean de muzică barocă Sempre.

Secolul al XVII-lea a fost o perioadă de profunde transformări în istoria muzicii de a adus cu sine un caracter mai teatral al muzicii, cu o scriere instrumentală mai dramatică, mai vocală în spirit și mai atentă la contrast și emoție. În această perioadă, instrumentele s-au eliberat de rolul lor anterior, acela de a imita sau dubla polifonia vocală. Această nou descoperită independență a declanșat o evoluție remarcabilă a tehnicii și a expresivității instrumentale, dând naștere unei noi figuri pe scena muzicală: virtuozul – un interpret capabil să uimească și să emoționeze publicul cu strălucire tehnică și profunzime expresivă. De la experimentele îndrăznețe ale lui Biagio Marini la eleganța rafinată a lui Arcangelo Corelli, muzica acestei epoci trasează o cale clară de evoluție stilistică și de sofisticare instrumentală în creștere.

Repertoriul concertului programează: – Samuel Scheidt (? – 1654) – Pavana & Courant Dolorosa, – Johann Rosenmueller (1619 – 1684) – Sonata Nona, – Andrea Falconiero (ca. 1585 – ca. 1656) – Batagllia di Barabasso & Ciaccona, – Dario Castello (1602 – 1631) – Sonata prima per un soprano, – Biaggio Marini (1594 – 1663) – Passacalio, – Alessandro Stradella (1643 – 1682) – Sinfonia nr. 2 în re major, – Andrea Falconiero (ca. 1585 – ca. 1656) – Pasacalle, – Giovanni Legrenzi – Sonata

XV, Op. 10, – Andrea Falconiero (ca. 1585 – ca. 1656) – La Folia, – Arcangelo Corelli – Concerto grosso Op. 6 Nr. 4.

Interpretează: Xavier Díaz-Latorre (lăută, conducere muzicală) și ansamblul de muzică barocă SEMPRE: Rafael Butaru / Răsvan Dumitru / Melinda Béres (vioară barocă), Tamara Dica – violă barocă, Zsombor Lázár – violoncel, Zsombor Filip – chitară barocă/lăută/teorbă, István Csata – contrabas, Raluca Enea – clavecin,

Ziua Muzicii Vechi este organizată sub egida REMA (Rețeaua Europeană de Muzică Veche), în fiecare an, în ziua de 21 Martie – o dată ce marchează debutul primăverii și nașterea celui mai relevant și prolific autor al muzicii vechi: Johann Sebastian Bach (n. 21 Martie 1685). „Ziua Muzicii Vechi” sărbătorește mai mult de un mileniu de muzică în Europa și se constituie în evenimentul anului în domeniul patrimoniului muzical istoric european. Este un proiect de anvergură, cu sute de evenimente (recitaluri, concerte, conferințe), desfășurate în importante orașe europene. Evenimentele sunt transmise live (prin TV, radio, streaming de internet), ajungând, astfel, la o audiență mondială. În România, Ziua Muzicii Vechi este organizată de echipa Festivalului de Muzică Veche București, ce are o bogată experiență în domeniu (aproape două decenii de organizare de festival și evenimente conexe). „Ziua …” este organizată anual, din 2015, odată cu momentul în care Festivalul a devenit membru al prestigioase Rețele Europene de Muzică Veche.

Xavier Díaz-Latorre este unul din cei mai importanți lăutiști ai lumii. Născut în Barcelona, a câștigat mai multe premii internaționale de chitară clasică (între 1985 și 1992). În 1993 și-a finalizat studiile de chitară cu Oscar Ghiglia la Musikhochschule Basel. Interesul său pentru muzica veche l-a determinat să studieze ulterior lăută cu Hopkinson Smith la Schola Cantorum Basiliensis, unde a absolvit mai multe cursuri în dirijat coral și un curs postuniversitar în dirijat orchestral.

Are o vastă experiență ca solist, compozitor, lector, director și membru al unor ansambluri. Din 1996 până în 2005, a fost implicat activ în opera barocă și a participat la producții importante cu dirijori precum René Jacobs, Jordi Savall, Thomas Hengelbrock, Attilio Cremonesi, Wieland Kuijken și Andreas Spering. Díaz-Latorre a colaborat, de asemenea, cu Fundación del Siglo de Oro, compunând și producând muzică pentru teatru. Conduce Laberintos Ingeniosos, propriul său ansamblu vocal și instrumental, ce este specializat în interpretarea muzicii din Epoca de Aur spaniolă și lansează înregistrări. Xavier Díaz-Latorre participă în mod regulat la festivaluri internaționale importante din Europa, SUA, Australia, Noua Zeelandă, Asia și America de Sud. Este membru al unor orchestre renumite și ansambluri camerale precum Hesperion XXI, La Capella Reial de Catalunya și Le Concert de Nations sub conducerea lui Jordi Savall. În egală măsură, a fost invitat să cânte cu alte orchestre importante și ansambluri majore, precum Orquesta Nacional de España, Ricercar Consort, The Rare Fruit Council, The Harp Consort și Al Ayre Español.

Ca solist, Xavier a înregistrat mai multe CD-uri la chitară, lăută cu 13 corzi, teorbă, chitară barocă și vihuela pentru Cantus-Records și Passacaille. Cea mai recentă înregistrare este de acest an – Caccini & Kapsberger – Nuove musiche, apărută în acest an la casade discuri Passacaille. A fost implicat în realizarea a peste 40 de CD-uri și înregistrări.

Xavier Díaz-Latorre este în prezent profesor permanent de lăută, basso continuo și chitară istorică la Schola Cantorum Basiliensis (Basel), cea mai important școală de muzică veche din lume. Anterior a fost profesor la Conservatorul Regal din Bruxelles și la Escola Superior de Música de

Catalunya (ESMUC). Este conferențiar regulat la LSA (Lute Society of America) – Cleveland (Ohio), la Amherst Early Music Festival (Connecticut) și la Universitatea de Muzică Franz Liszt din Weimar, și a susținut prelegeri și masterclass-uri în Europa, SUA, America de Sud, Japonia și Coreea.

Ansamblul de muzică barocă SEMPRE a fost fondat în anul 2020 de clavecinista Raluca Enea și reunește muzicieni specializați în interpretarea muzicii vechi. Repertoriul abordat este, în principal, cel al Barocului muzical de secol XVIII dar programele de concert abordează și piese aparținând sec. al XVII-lea sau lucrări din perioada premergătoare Clasicismului muzical. Preocupările membrilor ansamblului se referă la autenticitatea interpretării (din perspectiva stilisticii muzicale și din cea a instrumentelor utilizate – copii după originale istorice) și la cercetarea muzicologică minuțioasă, aspecte ce permit abordarea unor concepte repertoriale originale.

Ansamblul are o structură modulară, adaptabilă mai multor tipuri de repertoriu, mergând de la formule camerale de duo sau trio, până la formule extinse, de tip orchestral. Deși înființat relativ recent ansamblul are o activitate intensă fiind prezent până acum la cele mai importante evenimente de profil din țară, precum Festivalul Internațional „George Enescu”, Festivalul de Muzică Veche București, Festivalul de Muzică Veche Miercurea-Ciuc, etc. Ansamblul SEMPRE colaborează cu muzicieni importanți din domeniul muzicii baroce precum violonistele Mira Glodeanu, Petra Müllejans și Martyna Pastuszka, lăutistul Xavier Díaz-Latorre sau flautistul François Lazarevich. Un proiect important din viitorul apropiat este finalizarea albumului audio „Sempre Vivaldi”. Între producțiile din ultimii doi ani ale ansamblului se numără: „Sempre Vivaldi”, „Haendel vs Haendel”, „Les Caractères”, „Baroque unknown”, „Sparkling Haendel”, „Bach by night”, „To B or not to B”, „Black and White. Vivaldi”, „La Notte”, „La Follia”, „Exotique”, „Bach 340”, „Soli e tutti”, „Sempervivum”, „Stylus Fantasticus”, „Inspired by Bach” (ultimele 4 proiecte sunt realizate împreună cu violonista Mira Glodeanu), Naturalia by Sempre, Metamorphosis, Elevatio.

Vă invităm să descoperim împreună noutatea muzicii vechi!

Pentru mai multe informații despre concert și pentru bilete, vă rugăm să accesați aici

Pentru programul complet al Stagiunii de Muzică Veche București

Cultură 3 ore ago

Stevie Young, chitaristul AC/DC, internat în Buenos Aires înainte de concerte

Stevie Young, chitaristul trupei AC/DC, a fost internat în Buenos Aires ca măsură de...

Jayme Illien, Jigme Singye Wangchuck, modalitatile, sarbatoarea, Ziua FericiriiSursă foto: Shutterstock
Cultură 3 ore ago

ONU a instituit Ziua Internațională a Fericirii pe 20 martie

Adunarea Generală a Organizației Națiunilor Unite a proclamat 20 martie Ziua Internațională a Fericirii,...

activitati educative, ateliere tematice, grigore antipa, muzeul antipa, ziua mondiala apeiSursă foto: Shutterstock
Cultură 3 ore ago

Muzeul Antipa organizează vineri ateliere educative de Ziua Mondială a Apei

Muzeul Național de Istorie Naturală „Grigore Antipa” va organiza vineri o serie de activități...

China replici, falsii Van Gogh, Muzeul Dafen, Qiu Junbin atelier, Van Gogh Dafen
Cultură 4 ore ago

Dafen se reinventează după declinul industriei replicilor de artă

Artiștii și atelierele din Dafen, satul chinezesc renumit pentru reproducerea în masă a picturilor...

BTS Arirang, concert Seul, interesul urias, lansat, primul album
Cultură 4 ore ago

BTS revine cu albumul Arirang, primul material după șase ani

Membrii trupei sud-coreene BTS au lansat vineri albumul Arirang, primul material al formației după...

Cultură 19 ore ago

Contract semnat pentru reabilitarea Catedralei Mitropolitane din Cluj

La Cluj s-a semnat joi contractul de reabilitare a Catedralei Mitropolitane, în vederea introducerii...

accusers settle, civil trial, Kevin Spacey, Old Vic, Ruari Cannon
Cultură 21 de ore ago

Kevin Spacey a încheiat acorduri extrajudiciare cu trei bărbați

Kevin Spacey a ajuns la un acord extrajudiciar cu trei bărbați care îl acuzaseră...

Cultură 22 de ore ago

Sharrie Williams revine la Brașov Jazz & Blues Festival cu două concerte speciale

Supranumită „The Princess of Gospel Rockin’ Blues”, Sharrie Williams se întoarce la Brașov Jazz...

Cultură 2 zile ago

„STARS GALA” aduce balerini de la Teatrul Mariinsky, Dutch National Theater şi Opera Naţională în turneu

 Între 20 aprilie și 4 mai, București, Galați, Timișoara și Iași devin epicentre ale baletului de clasă...

Cultură 2 zile ago

Teatrul EXCELSIOR lansează TEMA DE LA ORA CINCI  – o serie de spectacole-lectură și dezbateri pentru adolescenți

Ce înseamnă iubirea astăzi? Cum se schimbă relația noastră cu puterea? Ce mai înseamnă...

Cultură 2 zile ago

Avi Avital, primul mandolinist nominalizat pentru un premiu Grammy, revine la Sala Radio

Miercuri, 25 martie 2026 (de la 19.00), revine în România Avi Avital, primul solist...

Cultură 2 zile ago

Apel deschis pentru artisti: Book.art.est #2 invita creatorii sa reimagineze cartea ca obiect de arta Inscrieri pana pe 3 aprilie

Cartea poate fi mai mult decat un suport pentru text. Poate deveni obiect, concept,...

Cultură 2 zile ago

109 ani de la nașterea lui Dinu Lipatti: Recital de pian susținut de Andreas Iliuță & Expoziție foto-documentară, pe 19 martie, la ARCUB

ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului București găzduiește pe 19 martie, de la ora...

Golestan Palace, Iran cultural heritage, Naqsh-e Jahan, Tehran heritage sites, UNESCO IranSursă foto: Shutterstock
Cultură 3 zile ago

Pagube la zeci de situri istorice din Iran în timpul războiului

Ministerul iranian al Patrimoniului Cultural a anunțat că cel puțin 56 de muzee, monumente...

Cultură 3 zile ago

Michael B Jordan și-a sărbătorit Oscarul cu un burger la In-N-Out

Michael B Jordan, premiat cu Oscarul pentru cel mai bun actor pentru rolul din...

Cultură 4 zile ago

One Battle After Another a dominat Oscarurile 2026 cu șase trofee

Thrillerul politic One Battle After Another a fost marele câștigător al Oscarurilor 2026, obținând...

Cultură 7 zile ago

Controverse la Eurovision din cauza piesei României

Un articol publicat de The Guardian a declanșat controverse în jurul piesei cu care...

Cultură o săptămână ago

Sub bagheta lui Andrei Boreyko, faimosul violonist Leonidas Kavakos va evolua pentru prima oară împreună cu Orchestra Filarmonicii George Enescu, pe 12 și 13 martie, în două concerte sold-out la Ateneul Român

Orchestra Filarmonicii George Enescu, sub bagheta renumitului Andrei Boreyko, va evolua pentru prima oară...

Cultură o săptămână ago

Trei filme românești merg la mari festivaluri din Salonic și Sofia

Trei producții românești recente confirmă tot mai clar prezența cinemaului autohton pe marile circuite...

Cultură o săptămână ago

Iulian Vrabete, basistul trupei Holograf, a decedat la vârsta de 70 de ani

Iulian Vrabete, basistul renumitei trupe rock românești Holograf, a murit, iar vestea dispariției sale...

Cultură o săptămână ago

Jill Biden detaliază în memoriile sale decizia lui Joe Biden de a renunța la candidatura din 2024

Jill Biden, fosta primă doamnă a SUA, își împărtășește gândurile în memoriile sale despre...

Cultură 2 săptămâni ago

Jennifer Runyon, actrița cunoscută din „Ghostbusters” și „Charles in Charge”, a decedat

Actrița Jennifer Runyon, renumită pentru rolurile sale din filmele „Ghostbusters” și serialul „Charles in...

Cultură 2 săptămâni ago

Casa cântăreței Rihanna din Los Angeles, atacată cu focuri de armă

Casa cântăreței Rihanna din Beverly Hills a fost atacată cu focuri de armă, în...

Cultură 2 săptămâni ago

Harry Styles oferă 100 de bilete gratuite elevilor de la fostul său liceu din Cheshire

Harry Styles a donat 100 de bilete gratuite pentru concertul său din Manchester elevilor...