Bianca Andreescu s-a calificat în semifinale la US Open

Bianca Andreescu a obţinut o nouă victorie de răsunet în cariera ei de tenismenă. Jucătoarea din Canada de origine română s-a calificat în semifinalale turneului de Grand Slam US Open, după ce s-a impus în faţa sportivei Elise Mertens.

Jucătoarea de 19 ani a revenit după ce a pierdut primul set al întâlnirii cu belgianca şi a câştigat meciul după două ore şi trei minute de joc, scor 3-6, 6-3, 6-3.

Bianca Andreescu este prima adolescentă care ajunge în semifinalele US Open în ultimul deceniu. Ultima jucătoare în vârstă de 19 ani care a obţinut această performanţă a fost Caroline Wozniacki, în anul 2009.

În semifinale, Bianca se va duela cu jucătoarea din Elveţia, Belinda Bencic, care a ajuns şi ea în premieră în semifinalele turneului, graţiei victoriei, scor 7-6, 6-3, în faţa croatei Donna Vekic.