Cel mai tânăr dirijor din Marea Britanie, un băiat în vârstă de 11 ani
![](https://www.clasicradio.ro/wp-content/uploads/2017/04/dirijor-563x311.jpg)
Matthew Smith (11 ani) a reușit o performanță incredibilă și anume să dirijeze Orchestra din Nottingham, formată din 75 de muzicieni, oferind un spectacol de neuitat celor aflați la Royal Concert Hall.
Talentul și încrederea în sine i-au oferit micului muzician toate ingredientele necesare pentru un spectacol de neuitat. Băiatul în vârstă de 11 ani a dirijat o orchestră, fără nicio greșeală.
El a încântat publicul cu operata „Die Fledermaus” compusă de Johann Strauss II, devenind cel mai tânăr dirijor din Marea Britanie și poate din întreaga lume.