David Popovici rămâne fenomenal, deşi n-a luat medalie nici în a doua sa finală la Tokyo

Popovici, considerat unul dintre înotătorii de mare viitor din nataţia mondială, a terminat doar pe locul 7, cu timpul 48.04 într-o cursă câştigată de supercampionul Caeleb Dressel (24 de ani), cu un nou record olimpic!

Românul a terminat pe locul 4 în finala de 200 de metri şi urmează să concureze în serii la 50 de metri liber. Pentru un sportiv atât de tânăr este oricum o participare demnă de laudă.

De-a lungul anilor, nataţia din România a cucerit un total de 9 medalii, dintre care 3 de aur, două de argint şi 4 de bronz.

• Dressel (24 de ani) este multiplu campion olimpic şi mondial în probele individuale de 50 de metri şi 100 de metri liber şi fluture şi în proba de ştafetă 4X100 metri, la mai multe stiluri
  • Pentru Dressel este a doua medalie de aur la Tokyo după cea obţinută cu ştafeta de 4X100 metri liber