- Președintelui Iranian Ebrahim Raisi a murit în urma prăbușirii elicopterului în care se afla
- IA dezvăluie diferențe cerebrale distincte între bărbați și femei
- Vănătorul de minciuni cu Grigore Cartianu - invitat ambasadorul Constantin Teleagă
- Lentila de contact cu Stelian Tănase - Hrusciov a plecat în SUA
- David Copperfield acuzat de violență sexuală de către șaisprezece femei
Filmul lui Radu Jude „Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari” va avea premiera la Festivalul de Film de la Karlovy Vary
![](https://www.clasicradio.ro/wp-content/uploads/2018/06/irina-563x311.jpg)
Premiera va avea loc în prezența regizorului Radu Jude, a actorilor Ioana Iacob, Alexandru Dabija, Alex Bogdan, Ilinca Manolache, a monteurului Cătălin Cristuțiu, dar și a producătorului Ada Solomon.
Aflat la cea de-a 53-a ediție, Festivalul Internaţional de Film de la Karlovy Vary va prezenta în cadrul acestuia peste 150 de filme din întreaga lume, pe lista de lungmetraje selecționate aflându-se totodată și un alt film românesc, respectiv Nu mă atinge-mă, în regia Adinei Pintilie.
«Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari». Titlul este un citat, de aceea e pus între ghilimele. Fraza a fost rostită în Consiliul de Miniștri, în vara lui 1941, de către domnul profesor Mihai Antonescu. Deși nu este o invitație la dialog, fraza angajează în mod direct viitorul, așa că am hotărât să îi oferim domnului profesor un răspuns, unul cinematografic. Un «arc peste timp», cum ar veni”, declară Radu Jude.
„Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari” spune povestea realizării unei reconstituiri istorice pentru un spectacol de stradă.