- Industria farmaceutică din România înregistrează o scădere semnificativă a producției
- Lentila de contact cu Stelian Tănase - Dezertarea lui Petru Dumitriu
- Donald Trump aproape de aflarea verdictului în primul proces penal împotriva unui fost președinte
- Share Location: Rezistența Făgăraș
- Judecătoarea Ioana Ancuţa Popoviciu recuzată în Dosarul accidentului de la 2 Mai
Filmul „Toni Erdmann“ a câştigat LUX Film Prize 2016, acordat de Parlamentul European
![](https://www.clasicradio.ro/wp-content/uploads/2016/11/toni-erdmann-563x311.jpg)
Trofeul Lux Film Prize a fost înmânat, miercuri, la Strasbourg, de preşedintele Parlamentului European, Martin Schulz, regizoarei Maren Ade. Câştigătorul celei de-a 10-a ediţii a LUX Film Prize a fost votat de cei 751 de deputaţi europeni.
”Este o mare onoare pentru noi toţi cei care am lucrat la filmul acesta, mai ales pentru că ne-a fost oferit de oameni care vin din atât de multe culturi. Mulţumesc pentru această ocazie unică de a veni aici. Sunt foarte fericită să fiu cineast european”, a spus Maren Ade, la ceremonia de miercuri. Ea a fost însoţită la Strasbourg de Jonas Dornbach, unul dintre producătorii filmului ”Toni Erdmann”.
Filmele ”Toni Erdmann” (Germania-Austria-România), de Maren Ade, al cărui coproducător român este Ada Solomon, ”A peine j'ouvre les yeux” (Franţa-Tunisia- Belgia-Emiratele Arabe Unite), de Leyla Bouzid, şi ”Ma Vie de Courgette”(Elveţia-Franţa), de Claude Barras, au fost cele trei finaliste pentru Premiul LUX 2016.