Gala premiilor UNITER – Ediția a XXIIIa

La cea de a 23a gală a premiilor Uniunii Teatrale din România, care a avut loc luni 25 mai, premiul pentru cel mai bun spectacol a fost câştigat de Gianina Cărbunariu pentru piesa „De vânzare/ For Sale”, montată la Teatrul Odeon din Bucureşti.
Premiul pentru cel mai bun regizor a fost primit de Victor Ioan Frunză, pentru spectacolul „Mobilă şi durere”.
Cu acest prilej au fost sărbătoriţi şi 25 de ani de existenţă a Uniunii Teatrale din România.
La evenimentul prezidat, ca în fiecare an, de preşedintele UNITER, Ion Caramitru, au fost prezente personalități de marcă din lumea artelor. Premiile au fost înmânate de George Banu, profesor de estetică teatrală la Sorbona şi laureat al Marelui Premiu al Academiei Franceze 2015, Steven van Groningen, preşedinte şi CEO al Raiffeisen Bank, actriţa Cecilia Bârbora, prezentatorul de televiziune Cătălin Ştefănescu, principele Nicolae al României, actriţa Dorina Chiriac, actorul Mircea Albulescu, regizorul Tompa Gábor, Marina Constantinescu, director artistic al Festivalului Naţional de Teatru (FNT), Ada Lupu, directoarea Teatrului Naţional din Timişoara, regizorul, scenograful şi dramaturgul Petrică Ionescu, actorul Victor Rebengiuc, Maia Morgenstern, directoarea Teatrului Evreiesc de Stat, şi Ionuţ Vulpescu, ministrul Culturii.

Printre laureaţii celei de-a XXIII-a ediţii a galei premiilor Uniunii Teatrale din România se numără actorii Mihai Călin, Vlad Ivanov, Katalin Berekméri, Anca Hanu, Vladimir Jurăscu, Mihaela Arsenescu Werner, precum şi regizorii Alexander Hausvater şi Victor Ioan Frunză.
Cu această ocazie a fost oferit premiul pentru „Cea mai bună piesă românească a anului 2014”, pentru textul „Timpul nebunilor”, de Stela Giurgeanu.
Programul Piesa Anului al Uniunii Teatrale din România se desfăşoară sub egida şi cu sprijinul Casei Regale a României, iar premiul a fost înmânat, luni seară, de principele Nicolae al României.

Juriul de nominalizări a fost alcătuit din criticii de teatru Monica Andronescu, Mircea Morariu şi Maria Zărnescu, iar juriul galei care a decis câştigătorii a fost format din scenografa Ştefania Cenean, criticul şi comentatorul literar Dan C. Mihăilescu, actriţa Valeria Seciu, criticul de teatru Oana Stoica şi regizorul Alexa Visarion.

Lista premiilor UNITER 2015

  • Premiul pentru cel mai bun spectacol: „De vânzare/ For Sale”, de Gianina Cărbunariu, Teatrul Odeon Bucureşti
  • Premiul pentru cel mai bun regizor: Victor Ioan Frunză, pentru spectacolul „Mobilă şi durere”, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu” Bucureşti
  • Premiul pentru cel mai bun scenograf: Adriana Grand, pentru scenografia spectacolului „Mobilă şi durere”, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu” Bucureşti
  • Premiul pentru cel mai bun actor în rol principal: Vlad Ivanov, pentru rolurile din spectacolul „Omul cel bun din Seciuan”, Teatrul Bulandra Bucureşti
  • Premiul pentru cea mai bună actriţă în rol principal: Anca Hanu, pentru rolul Amalia din spectacolul „Amalia respiră adânc”, Teatrul Naţional Cluj-Napoca
  • Premiul pentru cel mai bun actor în rol secundar: Mihai Călin, pentru rolul Caliban din spectacolul „Furtuna”, Teatrul Naţional „I.L. Caragiale” din Bucureşti
  • Premiul pentru cea mai bună actriţă în rol secundar: Katalin Berekméri, pentru rolurile din spectacolul „Castingul Dracului”, Teatrul Naţional Târgu-Mureş – Compania „Tompa Miklós”
  • Premiul pentru critică teatrală: Doru Mareş
  • Premiul pentru teatru radiofonic: „Henric al V-lea”, de William Shakespare, adaptarea radiofonică: Domnica Ţundrea, regia artistică: Attila Vizauer
  • Premiul pentru teatru TV: „Vinovatul”, după Ion Băieşu, scenariul şi regia: Ion Gostin
  • Premiul pentru cel mai bun debut: Ana Bianca Popescu, pentru rolul Fata din spectacolul „Numele”, producţie a Teatrului Foarte Mic Bucureşti în parteneriat cu Teatrul de Comedie

 

Pe baza propunerilor primite din partea teatrelor şi a membrilor, Senatul UNITER a acordat următoarele premii:

  • Premiul de excelenţă: Peter Brook, în omagiu pentru aportul şi impactul spectacolelor sale asupra teatrului românesc
  • Premiul pentru întreaga activitate – actor: Vladimir Jurăscu
  • Premiul pentru întreaga activitate – actriţă: Mihaela Arsenescu Werner
  • Premiul pentru întreaga activitate – regizor: Alexander Hausvater
  • Premiul pentru întreaga activitate – critică şi istorie teatrală: Mira Iosif
  • Premiul pentru întreaga activitate – scenografie: Clara Labancz
  • Premiul special: Universitatea Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică „I. L. Caragiale” din Bucureşti, pentru Galele Absolvenţilor

 

În cadrul galei au mai fost decernate:

  • Premiul British Council: Cristiana Gavrilă, Ionuţ Corpaci Teodorescu, Viorel Florea pentru proiectul 9G – Noua generaţie al Teatrului Naţional „I. L.Caragiale” din Bucureşti
  • Premiul preşedintelui UNITER: arhitectul Romeo Belea
  • Premiul pentru cea mai bună piesă românească a anului 2014: „Timpul nebunilor”, de Stela Giurgean

În paralel, pe site-ul UNITER s-a desfășurat o campanie de vot online

Clasamentul, după voturile online, a fost următorul:

Debut

Câștigător: Ciprian Nicula (pentru rolurile din spectacolul „Eşti un animal, Viskovitz!”, Teatrul „Anton Pann” Râmnicu-Vâlcea

Pe locurile următoare: Ana Bianca Popescu (pentru rolul Fata din spectacolul „Numele”, Teatrul Foarte Mic Bucureşti) și Vlad Nemeş (pentru rolul M din spectacolul „Cockoşi”, Teatrul ACT Bucureşti)

Teatru TV

Câștigător: „Roman teatral“ (Însemnările unui nebun)”, după Mihail Bulgakov, dramatizare, adaptare şi regie: Vitalie Lupaşcu

Pe locurile următoare: „Zi că-ţi place !”, după Valentin Nicolau, adaptare şi regie: Cornel Mihalache și „Vinovatul”, după Ion Băieşu, scenariul şi regia: Ion Gostin

Teatru Radiofonic

Câștigător: „Metamorfoza”, după Franz Kafka, scenariul şi regia artistică: Ion Andrei Puican

Pe locurile următoare: „Henric al V-lea” de William Shakespeare, adaptarea radiofonică: Domnica Ţundrea, regia artistică: Attila Vizauer și „Fantomele din Canterville”, după Oscar Wilde, scenariul şi regia artistică: Ilinca Stihi

Critică teatrală

Câștigător: Ion Parhon

Pe locurile următoare: Claudiu Groza și Doru Mareş

Cea mai bună actriță în rol secundar

Câștigătoare: Katalin Berekméri (pentru rolurile din spectacolul „Castingul Dracului”, Teatrul Naţional Târgu-Mureş – Compania „Tompa Miklós”)

Pe locurile următoare: Ana Ciontea pentru rolul Mama din spectacolul „Numele”, producţie a Teatrului Foarte Mic Bucureşti în parteneriat cu Teatrul de Comedie și Ana Covalciuc pentru rolul Proprietăreasa din spectacolul „Omul cel bun din Seciuan” , Teatrul Bulandra Bucureşti

Cel mai bun actor în rol secundar

Câștigător: Georg Peetz (pentru rolul Conférencier din spectacolul „Cabaret”, Teatrul German de Stat Timişoara)

Pe locurile următoare: Andrei Huţuleac pentru rolul Urechiatu΄ din spectacolul „Mobilă şi durere”, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu” Bucureşti și Mihai Călin pentru rolul Caliban din spectacolul „Furtuna”, Teatrul Naţional „I.L. Caragiale” din Bucureşti

Cea mai bună actriță în rol principal

Câștigătoare: Alexandra Fasolă (pentru rolurile din spectacolul „Omul cel bun din Seciuan”, Teatrul Bulandra Bucureşti)

Pe locurile următoare: Daniela Török pentru rolul Sally Bowles din spectacolul „Cabaret”, Teatrul German de Stat Timişoara și Anca Hanu pentru rolul Amalia din spectacolul „Amalia respiră adânc”, Teatrul Naţional Cluj-Napoca

Cel mai bun actor în rol principal

Câștigător: Sorin Leoveanu (pentru rolul Hitler din spectacolul „Mein Kampf”, Teatrul Naţional Cluj-Napoca)

Pe locurile următoare: Adrian Nicolae pentru rolul Gore din spectacolul „Mobilă şi durere”, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu” Bucureşti și Vlad Ivanov pentru rolurile din spectacolul „Omul cel bun din Seciuan”, Teatrul Bulandra Bucureşti

Cel mai bun scenograf

Câștigătoare: Andrada Chiriac (pentru scenografia spectacolului „Cerere în căsătorie”, Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galaţi)

Pe locurile următoare: Adriana Grand pentru scenografia spectacolului „Mobilă şi durere”, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu” Bucureşti și Iuliana Vîlsan pentru scenografia spectacolului „Omul cel bun din Seciuan”, Teatrul Bulandra Bucureşti

Cel mai bun regizor

Câștigător: Radu-Alexandru Nica (pentru spectacolul „Incendii”, Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timişoara)

Pe locurile următoare: Victor Ioan Frunză pentru spectacolul „Mobilă şi durere”, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu” Bucureşti și Andrei Şerban pentru spectacolul „Omul cel bun din Seciuan”, Teatrul Bulandra Bucureşti

Cel mai bun spectacol

Câștigător: „Mobilă și durere“ (direcţia de scenă Victor Ioan Frunză, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu” Bucureşti)

Pe locurile următoare: „De vânzare / For Sale”, un spectacol de Gianina Cărbunariu, Teatrul Odeon Bucureşti și „Omul cel bun din Seciuan”, regia Andrei Şerban, Teatrul Bulandra Bucureşti

Anunțuri publicitare