Încarcă acum

George Simion reia atacurile la adresa lui Nicuşor Dan

Liderul AUR, George Simion, provoacă din nou controverse după ce l-a numit, pentru a doua oară, „autist” pe preşedintele Nicuşor Dan. Într-o postare publicată sâmbătă seară pe Facebook, Simion a scris: „V-am spus că e autist şi nu m-aţi crezut. I-aţi crezut pe cei care vă spuneau că dobor euro şi toată economia. Puteam fi ca Polonia, acum suntem de râsul lumii”.

img_6547-530x530 George Simion reia atacurile la adresa lui Nicuşor Dan

Postarea a strâns rapid peste 20.000 de reacţii şi mii de comentarii, readucând în atenţie limbajul ofensator folosit de liderul AUR. Nu este prima dată când acesta recurge la astfel de exprimări. În mai, în timpul campaniei prezidenţiale, Simion a folosit acelaşi termen într-un interviu acordat la Bruxelles, provocând un val de reacţii negative. La vremea respectivă, Nicuşor Dan a catalogat declaraţia drept „intolerabilă”, acuzându-l pe liderul AUR că jigneşte întreaga comunitate a persoanelor cu tulburări de spectru autist.

Deşi ulterior şi-a cerut scuze „faţă de persoanele neurodivergente”, Simion a continuat atacurile la adresa preşedintelui, etichetându-l „securist”, „nazist” şi „marxist”. Asociaţia „SuntAutist” a condamnat din nou limbajul politicianului, considerând că folosirea termenului „autist” ca insultă reprezintă o ofensă gravă şi contribuie la stigmatizarea unei comunităţi deja vulnerabile.


Descoperă mai multe la Radio Clasic

Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.

Descoperă mai multe la Radio Clasic

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura