- IA dezvăluie diferențe cerebrale distincte între bărbați și femei
- Vănătorul de minciuni cu Grigore Cartianu - invitat ambasadorul Constantin Teleagă
- Lentila de contact cu Stelian Tănase - Hrusciov a plecat în SUA
- David Copperfield acuzat de violență sexuală de către șaisprezece femei
- România înregistrează o creștere semnificativă a speranței de viață
Pasagerii care au certificat digital nu mai trec prin controlul DSP de la aeroportul Otopeni
![](https://www.clasicradio.ro/wp-content/uploads/2021/07/Jmhhc2g9MmNhNTRmYWU1YTE4OWJjNTU5OTI2Y2FiYThmNmJmODE.thumb_-563x311.jpg)
Pasagerii care au certificat digital european nu mai trec, de marți, prin controlul DSP din aeroport, a anunțat Compania Națională Aeroporturi București (CNAB).
„Începând de astăzi, 13 iulie, toți pasagerii care sosesc pe aeroportul Henri Coandă din țări aflate pe lista galbenă pot utiliza fluxul verde (fără control DSP) dacă prezintă un certificat digital european COVID sau un test PCR efectuat cu cel mult 72 ore înainte de îmbarcare”, se arată într-un comunicat al CNAB.
Atenționare: Certificatele emise în UK (sau în țări din afara UE) nu sunt valabile PENTRU ACCESUL PE CULOARUL VERDE.
Conform acestuia, pasagerii care sosesc din țări aflate pe lista roșie pot utiliza, de asemenea, fluxul verde, dar numai dacă prezintă un certificat digital european COVID.
Compania precizează că certificatele digitale emise de Marea Britanie nu sunt valabile.
„Pentru a beneficia de această facilitate, pasagerii trebuie să prezinte acest document personalului din aeroport, la punctul de acces pe culoarul verde”, se mai arată în comunicat.