Președintele Nicușor Dan a semnat, luni, decretele prin care doi dintre consilierii prezidențiali părăsesc Palatul Cotroceni pentru a prelua misiuni diplomatice. Cristian Diaconescu, actual consilier la Departamentul Securității Naționale, va fi trimis ambasador al României în Turcia, iar Luminița Odobescu, consilier prezidențial pentru afaceri europene, este propusă pentru postul de ambasador la Madrid. Mandatele celor doi se vor încheia la 1 noiembrie, la cererea acestora.
În paralel, în Ministerul Afacerilor Externe se pregătesc alte mutări importante. Fostul premier Dacian Cioloș este vehiculat pentru funcția de ambasador al României pe lângă Uniunea Europeană, poziție ocupată în prezent de Iulia Matei, numită în 2021 de fostul președinte Klaus Iohannis. Totodată, purtătorul de cuvânt al MAE, Andrei Țărnea, ar urma să fie trimis ca ambasador, însă destinația sa este încă în negociere.
O schimbare majoră se anunță și în ceea ce privește reprezentanța României în Statele Unite: ambasadorul Andrei Muraru urmează să fie rechemat în țară în această toamnă. Acesta a informat conducerea MAE că își va încheia cariera diplomatică odată cu finalul misiunii din America, intenționând să revină în viața politică de la București.
Reconfigurarea corpului diplomatic vine într-un moment în care România încearcă să-și redefinească poziția strategică în relațiile cu partenerii europeni, americani și regionali, iar aceste numiri reflectă o etapă de reașezare a echilibrului între experiența politică și cea diplomatică în serviciul extern.
Descoperă mai multe la Radio Clasic
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.













