- Guvernul și-a asumat răspunderea pe pachet de legi privind reforma fiscală
- Scandal în coaliție privind proiectul de lege pe măsurile fiscale: posibila naționalizare a Pilonului II de pensii și taxare dublă pentru bănci
- AUR critică proiectul de măsuri fiscal-bugetare al Guvernului Ciolacu și propune amendamente
- USR şi Forţa Dreptei atacă la CCR legea privind măsurile fiscale propuse de Cabinetul Ciolacu
- Guvernul îşi angajează azi răspunderea în fața Parlamentului
Alina Cojocaru şi Johan Kobborg nu mai au voie să intre în Opera Naţională Bucureşti

Balerina Alina Cojocaru şi Johan Kobborg, director artistic al trupei de balet de la Opera Naţională Bucureşti, se regăsesc pe o listă a persoanelor non grata în instituţie. Astfel, potrivit documentului semnat de directorul de Resurse Umane al ONB şi trimis către biroul de pază al instituţiei, cei doi artişti nu mai au voie să intre în clădire începând din 25 aprilie.
Lista, o notă de serviciu către Biroul Pază, PSI şi Mediu, îi cuprinde, printre alţii, pe Emil Popescu, fost director tehnic, George Călin, fost director interimar la conducerea ONB, Sebastian Grigore, Johan-Vedel Kobborg, Ionuţ Pruteanu şi Alina Cojocaru, trecută ulterior cu pixul. Documentul este contrasemnat de Directorul Economic al ONB, Elena Niculescu, dar şi de şeful Biroului Pază, care solicită firmei de pază "conformare şi punere în aplicare".