- IA dezvăluie diferențe cerebrale distincte între bărbați și femei
- Vănătorul de minciuni cu Grigore Cartianu - invitat ambasadorul Constantin Teleagă
- Lentila de contact cu Stelian Tănase - Hrusciov a plecat în SUA
- David Copperfield acuzat de violență sexuală de către șaisprezece femei
- România înregistrează o creștere semnificativă a speranței de viață
Dirijorul român Ion Marin revine la Scala din Milano
![](https://www.clasicradio.ro/wp-content/uploads/2017/02/marin-563x311.jpg)
Dirijorul de origine română Ion Marin, director de onoare al Corului Național de Cameră “Madrigal – Marin Constantin” și președinte fondator al Programului Național Cantus Mundi, colaborează pentru a doua oară cu Teatro alla Scala, după ce în 2006 a dirijat opera “Manon”.
În stagiunea curentă, Ion Marin pregătește premiera producției “Anna Bolena” de Gaetano Donizzetti, care va avea loc în 31 martie 2017, în regia Mariei-Louise Bischofberger. Este pentru a doua oară când pe scena Scalei din Milano se montează o operă de G. Donizzetti.
Personalitate a scenei muzicale internaţionale, Ion Marin este unul dintre puţinii dirijori români care au atins celebritatea la nivel mondial, atât în aria simfonică, precum şi în cea a operei.
Ion Marin se va afla la București în 26 februarie, când Corul Național de Cameră “Madrigal – Marin Constantin” va susține concertul care machează 92 de ani de la nașterea fondatorului său, dirijorul și compozitorul Marin Constantin.