Eleva de la Liceul Gheorghe Lazăr din București diagnosticată cu meningită a murit. DSP va face dezinfecție în tot liceul
![](https://www.clasicradio.ro/wp-content/uploads/2019/04/lazar-1-563x311.jpg)
Eleva de la Liceul Gheorghe Lazăr din București diagnosticată cu meningită a murit joi după-amiază. Cazul de meningită meningococică fulminantă a fost confirmat, joi, la Liceul Gheorghe Lazăr din București.
Meningita este o boală contagioasă. Elevii liceului au primit tratament profilactic, iar DSP urmează să facă dezinfecție în tot liceul.
„Direcția de Sănătate Publică a primit o informare cu privire a unui caz de meningită meningococică fulminantă la acest liceu. Medici din cadrul compartimentului de epidemiologie s-au deplasat la liceu și au început ancheta epidemiologica. Au fost luate și primele măsuri – s-a administrat tratament profilactic și s-au luat exudate faringiene, se va face dezinfecție în tot liceul”, anunță Ministerul Sănătății.