Italia, în finală după ce a învins Spania la penaltiuri

Italia s-a calificat în finala Euro 2020, după ce a învins Spania la loviturile de departajare, scor 4-2. Alvaro Morata, cel care a trimis partida în prelungiri egalând în minutul 80 (1-1), a ratat ultimul penalty al ibericilor. Tehnicul Jorginho a fost mult mai calm și a trimis reprezentativa lui Roberto Mancini în ultimul act al competiției cu o execuție marcă înregistrată.

Pentru Italia a marcat Federico Chiesa (’60), iar pentru Spania a înscris Alvaro Morata (’80).

Loviturile de departajare:
  • Italia: Belotti, Bonucci, Bernardeschi şi Jorginho au transformat / Locatelli a ratat;
  • Spania: Moreno şi Alcantara au transformat / Olmo şi Morata au ratat.

În finală, Italia va întâlni învingătoarea partidei dintre Anglia şi Danemarca. A doua semifinală de la Euro 2020 se va juca miercuri, de la ora 22:00, la Londra.

Au evoluat următoarele echipe:

Italia: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson (Toloi ’74) – Barella (Locatelli ’85), Jorginho, Verratti (Pessina ’74)- Chiesa (Bernardeschi ‘106), Immobile (Berardi ’61), Insigne (Belotti ’85). Selecţioner: Roberto Mancini

Spania: Simón – Azpilicueta (M.Llorente ’85), Garcia (P.Torres ‘109), Laporte, Alba – Koke (Rodri ’70), Busquets (Alcantara ‘106), Pedri – F.Torres (Morata ’62), Oyarzabal (G. Moreno ’70), Olmo. Selecţioner: Luis Enrique

Meciul a fost arbitrat de germanul Felix Brych, ajutat de conaţionalii săi Mark Borsch şi Stefan Lupp, arbitri asistenţi, iar rezervă a fost rusul Serghei Karasev. Ca arbitri VAR au fost delegaţi germanii Marco Fritz, Christian Dingert, Christian Gittelmann şi Bastian Dankert.
Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!