- Laser Valley Innovation Bootcamp revine la Măgurele
- Industria farmaceutică din România înregistrează o scădere semnificativă a producției
- Lentila de contact cu Stelian Tănase - Dezertarea lui Petru Dumitriu
- Donald Trump aproape de aflarea verdictului în primul proces penal împotriva unui fost președinte
- Share Location: Rezistența Făgăraș
LSO Live – Jean Sibelius: Simfonia a V-a și Simfonia a VI-a
![Jean Sibelius - Oceanidele, Simfonia a IIIa și Simfonia a VIIa](https://www.clasicradio.ro/wp-content/uploads/2017/11/Jean-Sibelius-Oceanidele-Simfonia-a-IIIa-și-Simfonia-a-VIIa-563x311.jpg)
Vineri, 28 februarie, de la ora 22:00, în emisiunea LSO Live, alături de Irina Hasnaș vom răsfoi pagini dintr-un interesant album semnat Jean Sibelius în interpretarea London Symphony Orchestra aflată sub bagheta dirijorului Colin Davis.
Jean Sibelius este un important creator care aparţine Finlandei prin rădăcini şi spirit și care încearcă să-şi convingă confraţii de importanța dialogului cu celelalte culturi, cu celelalte tipologii de gândire muzicală, cu celelalte moduri de abordare a discursului epic cu nuanţe lirice.
În anul 1907 Sibelius îl întâlneşte pe Gustav Mahler aflat în turneu în Finlanda, care îi spune că o simfonie trebuie să fie aidoma lumii: trebuie să cuprindă totul.
Jean Sibelius reuşeşte în creaţia lui simfonică să fie obiectiv, liric, fără emfază, îmbrăţişând lumea şi în special spaţiul nordic.
Vă propunem pentru audiție din această seară Simfoniile Nr. 5 & 6