- Guvernul și-a asumat răspunderea pe pachet de legi privind reforma fiscală
- Scandal în coaliție privind proiectul de lege pe măsurile fiscale: posibila naționalizare a Pilonului II de pensii și taxare dublă pentru bănci
- AUR critică proiectul de măsuri fiscal-bugetare al Guvernului Ciolacu și propune amendamente
- USR şi Forţa Dreptei atacă la CCR legea privind măsurile fiscale propuse de Cabinetul Ciolacu
- Guvernul îşi angajează azi răspunderea în fața Parlamentului
Muzica lui George Enescu pe scena Filarmonicii Regale din Liege

Institutul cultural român Bruxelles alături de Orchestra Filarmonicii regale din Liège au pregătit un concert omagial dedicat unuia dintre cei mai mari compozitori ai timpului său, pianist, violonist și dirijor, George Enescu.
Evenimentul are loc marți, 22 noiembrie, ora 19.00, la sala Filarmonica a Orchestrei Filarmonicii regale din Liège, orașul natal al celebrului violonist și compozitor belgian, Eugène Ysaÿe, contemporan cu Enescu, cel căruia i-a dedicat Sonata pentru vioară solo nr.3 în Re minor, « Ballade ».
Personalitate puternică și nepereche în istoria muzicii universale, George Enescu este un reprezentant desăvârșit al trecerii de la epoca post romantică la cea modernă, care spunea despre el însuși « sunt, mai întâi de toate, compozitor».