
Ilie Bolojan anunță continuarea reformei pensiilor speciale în domeniul apărării
Premierul Ilie Bolojan a declarat că reforma pensiilor speciale va fi extinsă pentru pensiile din sistemul de apărare și ordine publică, cu scopul de a crește vârsta de pensionare și de a reglementa cumulul pensiei cu salariul. Guvernul va colabora cu Comisia Europeană pentru a evita pierderile financiare asociate cu granturile europene.
În cadrul unei declarații oferite la Digi24, premierul Ilie Bolojan a subliniat că reforma pensiilor speciale va include pensiile din domeniul apărării, ordine publică și siguranță națională. Printre măsurile propuse se numără creșterea vârstei de pensionare, care vizează în special categoriile care beneficiază de pensii mai devreme, cum ar fi militarii și angajații din Ministerul Afacerilor Interne (MAI) și Ministerul Apărării Naționale (MApN). De asemenea, Bolojan a menționat că se va reglementa și posibilitatea cumulului pensiei cu salariul pentru aceste categorii.
Premierul a făcut referire la decizia Curții Constituționale (CCR) care a declarat constituțional proiectul de lege privind pensiile magistraților. În acest context, Bolojan a afirmat că Guvernul va continua dialogul cu Comisia Europeană pentru a preveni pierderile financiare de 231 de milioane de euro, reținute din granturile pe care România ar fi trebuit să le primească. Deși termenul limită pentru reforma pensiilor speciale este 28 noiembrie 2025, premierul a exprimat speranța că fondurile pentru jalonul 215 din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) nu vor fi pierdute.
Detalii despre reforma pensiilor speciale
Ilie Bolojan a anunțat că în luna martie Guvernul va elabora proiecte de lege care să vizeze creșterea vârstei de pensionare pentru toate categoriile de pensii speciale, inclusiv cele militare și din cadrul serviciilor secrete. Premierul a subliniat că este necesară corectarea inechităților existente în sistem, având în vedere că pensionarea la vârste de 51-52 de ani, cu pensii echivalente cu ultimul salariu, generează nemulțumiri și afectează sustenabilitatea sistemului de pensii.
Bolojan a menționat că pensionarea militarilor va fi abordată cu precauție, având în vedere condițiile dificile de muncă. Unele categorii de militari vor beneficia de pensionare anticipată, în timp ce altele vor putea continua să lucreze până la 65 de ani. Premierul a subliniat importanța consultării cu specialiștii din ministere pentru a asigura o implementare corectă a acestor măsuri.






























