România s-a calificat în finala Eurovision
![](https://www.clasicradio.ro/wp-content/uploads/2017/05/official-563x311.jpg)
Reprezentanții României la Eurovision 2017, Ilinca și Alex Florea, s-au calificat în finală cu piesa "Yodel It!" în show-ul care a avut loc în noaptea de joi spre vineri.
Românilor li se alătură, în finală, după show-ul de joi, reprezentanții următoarelor țări: Bulgaria, Belarus, Croația, Ungaria, Danemarca, Israel, Norvegia, Olanda, Austria.
În finala de sâmbătă deja au fost calificați 10 artiști din prima semifinală, și anume reprezentanții următoarelor țări: Republica Moldova, Grecia, Suedia, Portugalia, Polonia, Armenia, Australia, Cipru, Azerbaidjan, Belgia.
Sâmbătă vor intra automat reprezentanții "Marelui 5" — Franța, Germania, Italia, Spania și Marea Britanie — și ai țării gazdă, Ucraina. Eurovision 2017 are loc la Kiev și se desfășoară sub sloganul "Celebrate Diversity" — "Celebrăm diversitatea".