Streamuri Radio Clasic

Cultură

Filme de Radu Jude, Ștefan Constantinescu și Anca Damian, la Festivalul de Film de la Göteborg

Cultură 20:19

La cea de-a 45-a ediție a Festivalului de Film de la Göteborg(Suedia), programată în perioada 28 ianuarie – 6 februarie 2022, vor fi proiectate trei filme din România: „Babardeală cu bucluc sau porno balamuc” de Radu Jude (în secțiunea Focus: Disorder), „Om Câine”/ Man and Dog” deȘtefan Constantinescu (premiera mondială la Göteborg, în secțiunea Nordic Light) și „Insula” deAnca Damian (în secțiunea Visionaries). Festivalul de Film de la Göteborg prezintă anual aproximativ 400 de producții din întreaga lume, iar la proiecții participă în jur de 160.000 de spectatori. Aproximativ 1.900 de cineaști, jurnaliști și delegați din industrie sunt prezenți anual la Festival. În contextul pandemiei, ediția de anul trecut a avut loc online, însă a atras cel mai numeros public de până acum. Anul acesta, organizatorii vor realiza o ediție cu prezență fizică, completată de un program online de 50 de filme.

În cadrul ediției din 2022 a Festivalului de Film de la Göteborg sunt programate 12 evenimente în care filmele românești vor fi în prim-plan. Regizorul Radu Jude va fi invitat special al Festivalului, iar miercuri, 2 februarie, și joi, 3 februarie, va avea dezbateri, alături de criticii de film suedezi Sanjin Pejković și Johan Blomqvist.

ICR Stockholm susține, alături de Centrul Național al Cinematografiei, participarea unei părți a echipei producției „Om Câine”/ „Man and Dog” la Festival, unde filmul a fost selectat pentru a fi prezentat, în premieră mondială, publicului suedez. „Om Câine”, primul lungmetraj regizat de Ștefan Constantinescu, cu actorii Bogdan Dumitrache și Ofelia Popii în rolurile principale, va fi proiectat, în cadrul Festivalului, în 2, 3 și 5 februarie 2022.

Om Câine”/ „Man and Dog” este o poveste despre dragoste și exil, scrisă de Andrei Epure, Ștefan Constantinescu și Jörgen Andersson, structurată sub forma unui film noir, în care se întrepătrund senzațiile de paranoia, alienare, umorul absurd și sentimentul unei iminente catastrofe.Acțiunea filmului are loc în apogeul crizei sanitare provocate de coronavirus, când personajul principal, Doru (Bogdan Dumitrache), decide să revină în România, abandonându-și locul de muncă din Suedia. Alături de câinele mamei sale, el urmărește să își confirme bănuielile legate de infidelitatea soției (Ofelia Popii). 

Trădarea este peste tot la fel, doar perspectiva se schimbă. Uneori suntem trădători, alteori trădați. Emigrațiane afectează, uneori îți cam pierzi nordul. Elementele de film noir apar odată cu paranoia lui Doru și devin elemente de construcție ale compoziției generale”, a punctat regizorul Ștefan Constantinescu. 

„«Om-Câine» va pleca în lume odată cu premiera de la Göteborg. A fost un drum lung, plin de emoții si cu multe greutăți. În ultimii doi ani, lumea s-a schimbat și, inclusiv, festivalurile sunt altceva. Partea buna este că Göteborg este cumva acasă pentru mine. Chiar dacă locuiesc în Stockholm, la toate filmele de până acum am făcut post-producția în Göteborg”, a precizat regizorul român, stabilit la Stockholm. 

Ștefan Constantinescu lucrează în domenii sincretice, film, fotografie și pictură. Cel mai recent proiect este cartea de artist „Noah’s Ark – An Improbable Space Survival Kit”, realizat în colaborare cu artista Corina Ilea. 

Actorul principal Bogdan Dumitrache a filmat câteva zile la Göteborg. A trăi între două lumi devine, uneori, foarte greu de suportat. Sunt impresionat de modul în care actorii români răspund unor provocări dificile”, a declarat coscenaristul Jörgen Andersson, de la casa de producție Doppelganger. 

Din distribuție fac parte, între alții, actorii Ana Ciontea, Voica Oltean, Liviu Pintileasa și Cosmina Stratan, iar filmările au avut loc în România și Suedia. Echipa filmului – o producție România, Bulgaria, Suedia, Germania – a fost invitată pentru a participa atât la premiera mondială a filmului, programată miercuri, 2 februarie 2022, cât și la o ședință de Q&A. Producătorii sunt Ada Solomon și Diana Păroiu, iar coproducători sunt Rossitsa Valkanova, Jörgen Andersson, Nina Frese și Peter Possne. Producătorul Diana Paroiu va participa la o dezbatere după a doua proiecție a filmului care va avea loc joi, 3 februarie 2022. Imaginea filmului este semnată de Alexandru Solomon, montajul a fost realizat de Cătălin Cristuțiu, Alexandra Alma Ungureanu s-a ocupat de scenografie și costume.

„Babardeală cu bucluc sau porno balamuc” de Radu Jude analizează raporturile dintre individ și societate, având ca punct de plecare urmările pe care un clip porno de amatori, încărcat de o profesoară de școală generală pe un site specializat, le provoacă în viața acesteia. Filmul a câștigat Premiul Ursul de Aur la Berlinale 2021. Prima dezbatere a regizorului Radu Jude  va avea loc miercuri, 2 februarie 2022,  ora  18.00,  alături de criticul de film Sanjin Pejković, la cinematograful Aftonstjärnan. Joi, 3 februarie, regizorul român va avea o a doua dezbatere, după cea de-a doua proiecție a filmului, cu jurnalistul și criticul de film suedez Johan Blomqvist , care va fi moderatorul întâlnirii cu cineastul român. Pe 3 februarie, filmul  va fi prezentat „Babardeală cu bucluc sau porno balamuc” pe platfoma online a festivalului.

Filmul de animație „Insula” de Anca Damianva avea patru proiecții în cadrul Festivalului de Film de la Göteborg în perioada 31 ianuarie – 6 februarie 2022. Robinson este medic şi, spre deosebire de Robinson Crusoe, solitudinea sa este voluntară, iar insula sa din Marea Mediterană este invadată de migranţi, ONG-uri, agenţi de coastă. Vineri este un naufragiat, singurul supravieţuitor de pe barca sa care a plecat din Africa şi se îndrepta spre Italia. În timpul peregrinărilor pe insulă, Robinson îşi alină singurătatea ţinând un jurnal – care funcţionează ca o realitate augumentată – plin cu fiinţe şi evenimente extraordinare, care deopotrivă îi umplu şi îi tulbură viaţa zilnică. 

„În același timp în care filmul The Island are premiera europeană în Big Screen Competition in Rotterdam IFF, sunt onorată că filmul va fi proiectat în secțiunea Visionaries din Gotegorg IFF, cel mai mare festival din țările scandinave. Revin cu bucurie în acest festival în care au fost selecționate și filmele mele precedente și mă bucur că aici vor fi proiecții în sălile de cinema”, a declarat regizoarea Anca Damian. Premiera mondială a filmului a avut loc la Festivalul de la Busan 2021.

Program de proiecții de filme românești la Festivalul de Film de la Göteborg

„Om Câine” de Ștefan Constantinescu

Miercuri, 2 februarie 2022, ora 18:45, Capitol

Joi, 3 februarie 2022, 12:45, Göta

Sâmbătă, 5 februarie 2022, 14:30, Biopalatset 9

„Om Câine” este o producție microFILM (România), KLAS Film (Bulgaria), Doppelganger (Suedia), Pandora Film (Germania), în co-producție cu HiFilm Productions, Film i Väst și în asociere cu nomada.solo, Visual Walkabout, Shoot & Post, Auditory, Magic Shop, KF Pro, Maxim 15, Mobiton. Realizată cu sprijinul Centrului Național al Cinematografiei, Bulgarian National Film Centre, Film- und Medienstiftung NRW, Programului Europa Creativă MEDIA al Uniunii Europene, Televiziunii Române, Swedish Arts Grants Committee, Ambasadei Suediei la București și susținută de Cinema City Romania, Dr. Oetker, SUPERBET, Garanti BBVA, AQUA Carpatica, Vola.ro, MediaCom, Zenith Media, producția a fost realizată în cadrul programelor First Films First, Les Arcs Coproduction Village și Les Arcs Work in Progress. 

„Babardeală cu bucluc sau porno balamuc” de Radu Jude

Miercuri, 2 februarie 2022, ora 18:00, Aftonstjärnan

Proiecția de miercuri este urmată de o dezbatere cu Radu Jude, moderată de Sanjin Pejković

Joi, 3 februarie 2022, ora 17.00, Bio Roy

Proiecția de joi este urmată de o dezbatere cu Radu Jude, moderată de Johan Blomqvist

Vineri, 4 februarie 2022, ora 12:00, Capitol

Filmul lui Radu Jude va fi proiectat și online pe 3 februarie 2022, de la ora 16.00.

Proiecțiile online ale filmului sunt aici:https://program.goteborgfilmfestival.se/en/digitalfilm

„Insula” (animaţie) de Anca Damian

Luni, 31 ianuarie 2022, ora 18.30, Biopalatset 9

Marți, 1 februarie 2022, ora 15.45, Capitol

Miercuri, 2 februarie 2022, ora 20.15, Biopalatset 8

Duminică, 6 februarie 2022, 20.15, Biopalatset 10

Organizatorii au anunțat că prețul cardului de acces online la toate zilele festivalului este de 350 SEK pe platforma festivalului.

Cultură 14 ore ago

Noul co-prezentator al Festivalului de la Sanremo este Stefano De Martino

Ediția cu numărul 77 a Festivalului de la Sanremo va avea un nou co-prezentator,...

Cultură 2 zile ago

Neil Sedaka, celebru cântăreț american, a decedat la vârsta de 86 de ani

Cântărețul și compozitorul american Neil Sedaka, cunoscut pentru hituri precum Oh! Carol și Breaking...

Cultură 2 zile ago

Goethe meets Mozart Concert-lectură performativă cu ocazia aniversării a 270 de ani de la nașterea lui W.A. Mozart

Cei doi celebri Wolfgang, în dialog. Romanul „Suferințele tânărului Werther” al lui Johann Wolfgang...

Cultură 2 zile ago

Artiști de renume internațional, în juriul ediției aniversare a Concursului Internațional George Enescu

La invitația maestrului Cristian Măcelaru, directorul artistic al Concursului și Festivalului Internațional George Enescu,...

Cultură 4 zile ago

Anul 2027 va fi dedicat lui Ilie Năstase, iar 2026 lui Traian Vuia și Grigore Moisil

Senatul României a adoptat miercuri, în plen, o serie de propuneri legislative care stabilesc...

Cultură 4 zile ago

„Vivo per lei” – o declarație muzicală de iubire la Filarmonica Târgu Mureș

Primăvara aduce la Târgu Mureș un spectacol-eveniment dedicat femeii și feminității: tenorul Ștefan von...

Cultură 5 zile ago

Classix Festival 2026 aduce evenimente culturale inovatoare la Iași

Classix Festival anunță programul Classix in Focus, o serie de evenimente culturale care se...

Cultură 5 zile ago

Songs, Fancies and Dances

Miercuri, 4 martie, începând cu ora 18, eleganța istorică a Palatul Suțu devine decorul...

Cultură 5 zile ago

Arta de a trăi cu incertitudinea, ca forță vitală în muzică și în viață: dirijorul Paul Daniel și pianistul Lucas Debargue într-o conversație deschisă publiului la Ateneul Român

Filarmonica George Enescu invită publicul la o întâlnire unică cu dirijorul Paul Daniel și ...

Cultură 5 zile ago

Netflix anunță noi membri ai distribuției pentru sezonul 3 din „Wednesday”

Netflix a dezvăluit noi nume importante care se alătură distribuției sezonului 3 al serialului...

Cultură 6 zile ago

O bucată de piatră s-a desprins de la o bancă din Ansamblul Brâncuși de la Târgu Jiu

O bucată dintr-una dintre băncile de piatră din Ansamblul Brâncuși de la Târgu Jiu...

Cultură 6 zile ago

Cea de-a zecea ediție a proiectului artistic PRINTCARD WROCŁAW ajunge la București

Celula de Artă, împreună cu Institutul Polonez și Academia de Artă Eugeniusz Geppert din...

concert Simțim la fel, eveniment KIMARO, invitati speciali, Lidia Buble, sala palatului
Cultură 6 zile ago

Lidia Buble își va desfășura primul concert la Sala Palatului pe 27 februarie

Pe 27 februarie, Lidia Buble va susține primul său concert la Sala Palatului, un...

Cultură o săptămână ago

20 februarie, data când România a intrat sub dictatură

Pe 20 februarie 1938, România a adoptat o nouă Constituție care a condus la...

Cultură o săptămână ago

Eric Dane, cunoscut din Grey’s Anatomy, a decedat la 53 de ani după diagnosticarea cu ALS

Actorul Eric Dane, cunoscut pentru rolurile sale din Grey’s Anatomy și Euphoria, a decedat...

Cultură 2 săptămâni ago

România va străluci la Târgul de Carte de la Frankfurt 2028: Detalii despre pregătiri

România a fost desemnată țară invitată de onoare la Frankfurter Buchmesse 2028, marcând un...

Cultură 2 săptămâni ago

Turneul International BrancuSING

Turneul internațional BrancuSING, desfășurat în perioada 18 martie – 1 mai 2026, este organizat de...

Cultură 2 săptămâni ago

Constatin Brâncuși – 150 de ani

”Nu imita natura, ci principiul ei creator.”- Constatin Brancuși Constantin Brâncuși (1876–1957) a fost...

Cultură 2 săptămâni ago

Start înscrieri la „The Guitar Lab”, ed . a II-a

Începând cu data de 16 februarie, se deschid înscrierile pentru prima sesiune "The Guitar...

cenzura CBS, interviu James Talarico, libertatea de exprimare, reglementari FCC, Stephen ColbertSursă foto: Shutterstock
Cultură 2 săptămâni ago

Acuzații de cenzură la CBS: Interviul cu un politician democrat, anulat

Un interviu programat cu legislatorul texan James Talarico la emisiunea „The Late Show” a...

Cultură 2 săptămâni ago

Billy Steinberg, autorul hitului „Like a Virgin”, a murit

Billy Steinberg, compozitorul american laureat cu Grammy și autorul unor hituri definitorii pentru anii...

Cultură 2 săptămâni ago

Violonista Alexandra Conunova cântă Haciaturian la Sala Radio

Vineri, 20 februarie 2026 (de la 19.00), aveți ocazia de a asculta la Sala...

Cultură 2 săptămâni ago

Al Pacino își aduce omagiul prietenului său Robert Duvall

Actorul Robert Duvall, cunoscut pentru cariera sa prolifică, a decedat la 95 de ani,...

Cultură 2 săptămâni ago

Doliu la Hollywood. A murit Robert Duvall

Hollywoodul este în doliu după dispariția unuia dintre cei mai respectați și influenți actori...