Streamuri Radio Clasic

Cultură

Mariah Carey, exonerată în procesul pentru plagiat privind hitul „All I Want for Christmas Is You”. Judecătoarea a calificat acuzațiile drept „frivole”

Cultură 07:13

Cântăreața americană Mariah Carey a fost oficial exonerată de acuzațiile de încălcare a drepturilor de autor în procesul intentat de compozitorul Adam Stone, cunoscut sub numele de scenă Vince Vance, care susținea că artista ar fi copiat celebrul său hit de Crăciun „All I Want for Christmas Is You”, lansat în 1994.

Judecătoarea Monica Ramírez Almadani a respins în totalitate acuzațiile formulate de Stone, care cerea despăgubiri în valoare de cel puțin 20 de milioane de dolari, susținând că melodia sa din 1989, cu același titlu, ar fi fost sursa de inspirație pentru hitul lui Carey.

„Doar clișee de Crăciun, fără asemănări substanțiale”

Judecătoarea a motivat decizia prin faptul că nu există dovezi concrete că piesele ar fi „substanțial similare”, subliniind că expertizele muzicologice prezentate în instanță au demonstrat clar că cele două cântece nu împărtășesc structuri melodice relevante. Mai mult, unele elemente comune – precum titlul, expresii generice și teme precum „Moș Crăciun” sau „vâscul” – sunt considerate tropi frecvent întâlniți în muzica de sărbători, deci nu pot fi protejate de legea drepturilor de autor.

Profesorul Lawrence Ferrara, expert angajat de echipa de avocați a lui Carey, a concluzionat că nu există asemănări melodice semnificative între cele două compoziții și că a identificat cel puțin 19 piese anterioare care foloseau aceleași idei lirice sau chiar același titlu.

Sanțiuni pentru acuzator și cheltuieli de judecată

Într-o decizie rară, judecătoarea Almadani a mers și mai departe, dispunând ca Adam Stone și avocații săi să fie sancționați pentru formularea unor acuzații „frivole”, bazate pe „afirmații vagi, concluzii subiective și informații irelevante”. Totodată, aceștia vor fi obligați să acopere cheltuielile de judecată ale cântăreței Mariah Carey.

Un proces reluat și respins de două ori

Inițial, procesul a fost deschis în 2022, însă a fost abandonat în decembrie același an, doar pentru a fi reluat în ianuarie 2023. În documentele depuse, Stone susținea că melodia sa fusese difuzată pe scară largă în perioada sărbătorilor din 1993, cu un an înainte ca piesa lui Carey să fie lansată.

Mariah Carey, în schimb, a povestit în autobiografia sa din 2020 că a compus mare parte din cântec „pe o orgă Casio ieftină”, în timp ce urmărea filmul It’s A Wonderful Life, iar apoi a lucrat la versiunea finală în studio împreună cu co-autorul Walter Afanasieff.

Stone a respins această variantă, acuzând-o pe artistă că a creat o poveste „incredibilă” pentru a-și însuși o lucrare care nu-i aparținea. Instanța a considerat aceste afirmații nefondate și lipsite de relevanță.

Un colind care generează milioane anual

Lansată în 1994, piesa All I Want for Christmas Is You a devenit unul dintre cele mai difuzate cântece de Crăciun din toate timpurile, cu încasări anuale estimate la 8,5 milioane de dolari și o prezență constantă în topurile internaționale, inclusiv 140 de săptămâni în top 100 din Marea Britanie.

Nici Mariah Carey, nici Adam Stone nu au făcut declarații imediate după decizia instanței.

Verdictul reprezintă o victorie categorică pentru artista americană, care își păstrează astfel nepătată reputația uneia dintre cele mai de succes compozitoare pop ale ultimelor decenii.

Cultură 3 zile ago

20 februarie, data când România a intrat sub dictatură

Pe 20 februarie 1938, România a adoptat o nouă Constituție care a condus la...

Cultură 3 zile ago

Eric Dane, cunoscut din Grey’s Anatomy, a decedat la 53 de ani după diagnosticarea cu ALS

Actorul Eric Dane, cunoscut pentru rolurile sale din Grey’s Anatomy și Euphoria, a decedat...

Cultură 4 zile ago

România va străluci la Târgul de Carte de la Frankfurt 2028: Detalii despre pregătiri

România a fost desemnată țară invitată de onoare la Frankfurter Buchmesse 2028, marcând un...

Cultură 4 zile ago

Turneul International BrancuSING

Turneul internațional BrancuSING, desfășurat în perioada 18 martie – 1 mai 2026, este organizat de...

Cultură 4 zile ago

Constatin Brâncuși – 150 de ani

”Nu imita natura, ci principiul ei creator.”- Constatin Brancuși Constantin Brâncuși (1876–1957) a fost...

Cultură 5 zile ago

Start înscrieri la „The Guitar Lab”, ed . a II-a

Începând cu data de 16 februarie, se deschid înscrierile pentru prima sesiune "The Guitar...

cenzura CBS, interviu James Talarico, libertatea de exprimare, reglementari FCC, Stephen ColbertSursă foto: Shutterstock
Cultură 5 zile ago

Acuzații de cenzură la CBS: Interviul cu un politician democrat, anulat

Un interviu programat cu legislatorul texan James Talarico la emisiunea „The Late Show” a...

Cultură 5 zile ago

Billy Steinberg, autorul hitului „Like a Virgin”, a murit

Billy Steinberg, compozitorul american laureat cu Grammy și autorul unor hituri definitorii pentru anii...

Cultură 6 zile ago

Violonista Alexandra Conunova cântă Haciaturian la Sala Radio

Vineri, 20 februarie 2026 (de la 19.00), aveți ocazia de a asculta la Sala...

Cultură 6 zile ago

Al Pacino își aduce omagiul prietenului său Robert Duvall

Actorul Robert Duvall, cunoscut pentru cariera sa prolifică, a decedat la 95 de ani,...

Cultură 6 zile ago

Doliu la Hollywood. A murit Robert Duvall

Hollywoodul este în doliu după dispariția unuia dintre cei mai respectați și influenți actori...

Cultură 6 zile ago

Domnii Mavrocordați în patrimoniul Muzeului Municipiului București

Muzeul Municipiului București anunță deschiderea expoziției tematice „Domnii Mavrocordați în patrimoniul Muzeului Municipiului București”,...

Cultură 6 zile ago

De capul nostru, noul lungmetraj semnat de Tudor Cristian Jurgiu, a avut premiera mondială în secțiunea Forum a Berlinalei

Cel mai recent lungmetraj de ficțiune semnat de regizorul Tudor Cristian Jurgiu, De capul...

Cultură 7 zile ago

Filarmonica de Stat Sibiu lansează un turneu național și un concert dedicat Japoniei

Filarmonica de Stat Sibiu anunță două evenimente importante: un recital de deschidere a turneului...

Cultură o săptămână ago

De ce un Stream Enescu la Radio Clasic ?

Astăzi nu marcăm doar 145 de ani de la nașterea lui George Enescu. Marcăm...

Cultură o săptămână ago

Berlinala 2026: Cineaștii își pun creativitatea la încercare pentru povești din zone dificile

Berlinala 2026 va explora cinematografia globală, punând accent pe provocările întâmpinate de cineaști în...

Carolyn Bessette, John F. Kennedy Jr., Poveste de dragoste, Ryan Murphy, serial Disney+
Cultură o săptămână ago

Un serial dedicat relației dintre John F. Kennedy Jr. și Carolyn Bessette a fost lansat

Un nou serial streaming, „Poveste de dragoste: John F. Kennedy Jr. și Carolyn Bessette”,...

Cultură o săptămână ago

Familia Addams revine cu două spectacole speciale la Palatul Național al Copiilor

Celebrul musical „Familia Addams” va avea două reprezentații la Palatul Național al Copiilor pe...

Cultură o săptămână ago

Prințesa Circului revine pe scena Teatrului de Operetă „Ion Dacian” cu o nouă montare

Opereta „Prințesa Circului”, creată de Emmerich Kálmán în 1926, va fi relansată pe scena...

Christie's New York, Dmitri Ribolovlev, El Greco, prințul Paul, Sfântul SebastianSursă foto: Shutterstock
Cultură 2 săptămâni ago

„Sfântul Sebastian” al lui El Greco: Procesul de revendicare continuă la Christie’s

Tabloul „Sfântul Sebastian” al lui El Greco, evaluat la milioane de dolari, rămâne în...

campanie GoFundMe, cancer colorectal, Dawson's Creek, James Van Der Beek, Whitney TancredSursă foto: Shutterstock
Cultură 2 săptămâni ago

James Van Der Beek, actorul din „Dawson’s Creek”, a decedat la 48 de ani

James Van Der Beek, cunoscut pentru rolul său din serialul „Dawson’s Creek”, a murit...

Courtney Love, investigație independentă, Kurt Cobain, moartea lui Kurt Cobain, trupa Nirvana
Cultură 2 săptămâni ago

Răsturnare de situație în cazul morții lui Kurt Cobain: noi dovezi contestă sinuciderea

Moartea lui Kurt Cobain, solistul trupei Nirvana, este relansată în discuție după aproape 30...

Cultură 2 săptămâni ago

Premiul Janovics Jenő: O nouă distincție pentru pionieratul în cinematografie la TIFF 2026

Festivalul Internațional de Film Transilvania va introduce un premiu dedicat spiritului de pionierat în...

Cultură 2 săptămâni ago

Pianista Zee Zee și dirijorul Duncan Ward, pe scena Filarmonicii George Enescu

Pianista Zee Zee și dirijorul Duncan Ward se întâlnesc pe scena Filarmonicii George Enescu,...