
Purtător militar iranian: destinațiile turistice din lume nu vor fi sigure
Purtătorul de cuvânt militar al Teheranului, Abolfazl Shekarchi, a avertizat că destinațiile turistice din întreaga lume nu vor mai fi sigure, adresându-se dușmanilor Iranului. Declarația conține o amenințare explicită la adresa parcurilor, zonelor de agrement și a altor destinații publice. Avertismentul a fost formulat în contextul tensiunilor regionale generate de recente atacuri asupra Iranului.
„De acum înainte, pe baza informațiilor pe care le avem despre voi, nici măcar parcurile, zonele de agrement și destinațiile turistice de oriunde din lume nu vor mai fi sigure pentru voi”, a declarat Abolfazl Shekarchi.
Avertismentul a fost făcut pe 20 martie 2026 și a reînviat temerile că Iranul ar putea relua atacuri militante în afara Orientului Mijlociu ca tactică de presiune. Anunțul urmează unor atacuri masive ale SUA și Israelului în cadrul operațiunii „Epic Fury”, în urma cărora au fost uciși oficiali de rang înalt, inclusiv fostul ministru al Informațiilor Esmail Khatib și generalul Ali Mohammad Naeini. Noul Lider Suprem, Mojtaba Khamenei, și-a exprimat condoleanțele și a declarat că „securitatea trebuie asigurată împotriva dușmanilor interni și externi”. De asemenea, SUA au desfășurat elicoptere Apache și avioane de vânătoare pentru a lovi nave iraniene în Strâmtoarea Hormuz, pe care Iranul a închis-o de la începutul lunii martie, iar liderii Marii Britanii, Franței, Germaniei, Italiei, Olandei, Japoniei și Canadei au cerut Iranului să înceteze minarea și atacurile cu drone și și-au exprimat disponibilitatea de a contribui la asigurarea trecerii în siguranță prin strâmtoare.






























