- Președintelui Iranian Ebrahim Raisi a murit în urma prăbușirii elicopterului în care se afla
- IA dezvăluie diferențe cerebrale distincte între bărbați și femei
- Vănătorul de minciuni cu Grigore Cartianu - invitat ambasadorul Constantin Teleagă
- Lentila de contact cu Stelian Tănase - Hrusciov a plecat în SUA
- David Copperfield acuzat de violență sexuală de către șaisprezece femei
Radu Lupu concertează la Philharmonie de Paris
![](https://www.clasicradio.ro/wp-content/uploads/2016/03/radu-lupu-563x311.jpeg)
Pianistul Radu Lupu cântă în această seară de 2 martie, la Philharmonie de Paris partitura solistică a "Concertului nr. 3 în do minor pentru pian şi orchestră" de Ludwig van Beethoven. Sub bagheta dirijorală a lui Paavo Järvi, Orchestre de Paris va mai interpreta şi Concertul pentru flaut de Carl Nielsen şi Simfonia a III-a op. 52 în Do major de Jean Sibelius. Solist al serii este, alături de Radu Lupu, flautistul Vincent Lucas.
Pianistul român va mai putea fi urmărit pe scena Philharmonie de Paris în data de 23 mai 2016, când va susţine un recital în care va interpreta opusuri de Mozart, Beethoven, Schubert şi Brahms.