Streamuri Radio Clasic

Cultură

Seria de concerte ”Jazz Nouveau” începe cu Mathias Eick Quintet

Cultură 13:05

Seria de concerte „Jazz Nouveau” începe cu show-ul pe care Mathias Eick Quintet îl va susţine pe 14 octombrie în Club Control din Capitală, informează organizatorii.

Mathias Eick este unul dintre cei mai apreciaţi trompetişti din noul val de instrumentişti europeni, palmaresul său fiind deja impresionant. În 2007 a câştigat prestigiosul premiu International Jazz Talent acordat de Jazz Festivals Organization din New York, iar în 2009 bursa Statoil, cea mai râvnită din Norvegia.

La „Jazz Nouveau”, Mathias Eick Quintet îşi va promova cel mai recent album – „Ravensburg”.

Seria de concerte de jazz din Control continuă pe 21 octombrie cu show-ul trompetistului norvegian Nils Petter Molvaer.

Producător, compozitor de muzică de film şi teatru, Molvaer este unul dintre cei mai inventivi şi curajoşi trompetişti europeni.

De asemenea, bateristul american Makaya McCraven va concerta pentru prima dată în România pe 18 noiembrie.

„O forţă artistică redutabilă a noii generaţii de muzicieni, Makaya McCraven a surprins criticii şi publicul cu albumul său de debut, ‘In The Moment’, din 2015”, arată organizatorii.

Seria concertelor continuă cu show-ul grupului Shai Maestro Trio, din 25 noiembrie.

De la rolul de pianist al lui Avishai Cohen şi până la formarea propriului trio, călătoria muzicală a lui Shai Maestro este una plină de îndrăzneală şi reuşite, arată sursa citată. Născut în 1987 în Israel, Shai Maestro este unul dintre cei mai promiţători pianişti ai momentului. După patru albume împreună cu contrabasistul Avishai Cohen şi bateristul Mark Guiliana, Maestro îşi urmează visul unei cariere pe cont propriu. În 2010 pune bazele Shai Maestro Trio, grup ce devine tot mai iubit de comunitatea iubitorilor de jazz, şi nu numai.

Sezonul se încheie pe 9 decembrie cu show-ul Niels Broos & Jamie Peet, care vor aduce pe scena din Control undeground-ul olandez contemporan, în primul lor concert în România.

Peet este unul dintre cei mai căutaţi baterişti din Olanda, talentul său purtându-l în turnee alături de artişti precum Gregory Porter, Ramon Valle, Dominic J. Marshall sau Lars Dietrich.

Concertele încep la ora 20,00, iar accesul publicului se face de la ora 19,30. Biletele pot fi cumpărate online pe www.eventbook.ro şi www.iabilet.ro.

Cultură 3 ore ago

Valurile Dunării aduc Europa pe scenă

Tenorul Ştefan von Korch propune, pe 15 mai, la Teatrul de Revistă Constantin Tănase,...

Cultură 4 ore ago

Haendel continuă primăvara barocă

Vă invităm să descoperim împreună noutatea muzicii vechi la HAENDEL Opus 1 (Integrala —...

Cultură 8 ore ago

Modest Fashion Week la Paris: O celebrare a diversității culturale în modă

Modest Fashion Week în Paris: O celebrare a diversității culturale și a modei inclusiviste...

Cultură 19 ore ago

Primăria Capitalei alocă 2 milioane de lei pentru proiecte culturale în 2026

Primăria Capitalei alocă 2 milioane de lei pentru proiecte culturale în 2026 Primăria Capitalei...

Cultură 3 zile ago

Coiful de la Coţofeneşti, expus publicului după recuperare, la Muzeul Național

Coţofeneşti Helmet expus publicului pentru prima dată după întoarcerea sa în țară Coţofeneşti Helmet,...

comitatul Kildare, sat intreg Europa, Sotheby's International Realty, Tony Ryan, Village at Lyons
Cultură 3 zile ago

Un sat istoric din Irlanda este scos la vânzare pentru 20 de milioane de euro

Un sat din Irlanda este scos la vânzare pentru 20 de milioane de euro...

Cultură 3 zile ago

Au fost puse în vânzare biletele pentru concertele simfonice și recitalurile camerale din cadrul Concursului Internațional George Enescu 2026

Bucureștiul devine, din nou, un punct de convergență al marilor energii ale muzicii clasice:...

Cultură 4 zile ago

„Străzi Deschise – București” revine, din 25 aprilie! Traseu pietonal extins și pe Str. Ion Brezoianu. Iată zonele unde vom petrece timpul liber în weekenduri!

În perioada 25 aprilie – 11 octombrie, orașul devine din nou promenadă urbană. „Străzi...

Cultură 4 zile ago

De la București la Cairo: o povestire de Doina Ruști tradusă în Egipt

Povestirea Harta desfrânării scrisă de scriitoarea Doina Ruști a fost tradusă recent în limba...

Cultură 4 zile ago

Turneul internațional BrancuSING la Cité Internationale des Arts din Paris Sculptura trebuie să aibă ritm ca muzica

Luni, 20 aprilie 2026, ora 19:00, la Cité Internationale des Arts din Paris –...

Cultură 5 zile ago

Cântec șoptit – la Târgu Mureș pe 29 aprilie

Cântecul șoptit este uneori mai bine auzit decât unul strigat. Venim în fața voastră...

Cultură 6 zile ago

Artiștii Operei Brașov protestează cu banderole albe în timpul spectacolului „Vânzătorul de păsări”

Vânzătorul de păsări: Artiștii Operei Brașov protestează cu banderole albe Artiștii Operei Brașov vor...

Cultură o săptămână ago

Cristian Mandeal revine la pupitrul Orchestrei Filarmonicii George Enescu după 17 ani, în concertele simfonice din 16 și 17 aprilie

La mulți ani Cristian Mandeal ! Director artistic al Filarmonicii între anii 1991–2009, dirijorul...

Cultură o săptămână ago

Gala stelelor baletului ajunge la București

Bucureștiul devine, pe 20 aprilie, punctul de întâlnire al unor nume strălucitoare din baletul...

Cultură o săptămână ago

Bustul lui Octavian Goga din Copou a fost îndepărtat din cauza controverselor legate de trecutul său

Bustul lui Octavian Goga din Copou a fost îndepărtat după cererea unei asociații din...

Cultură 2 săptămâni ago

Warner Classics înregistrează la Timișoara

Filarmonica Banatul Timișoara se pregătește să încheie o săptămână istorică, care plasează instituția în...

Cultură 2 săptămâni ago

Turneul internațional BrancuSING ajunge la Madrid și Porto Sculptura trebuie să aibă ritm ca muzica

După succesul înregistrat la Ambasada României la Roma Turneul Internațional BrancuSING își continuă călătoria...

Cultură 2 săptămâni ago

Academicianul Marius Andruh este noul președinte al Academiei Române

Academia Română și-a ales astăzi, 7 aprilie 2026, noul președinte, în persoana academicianului Marius...

Cultură 3 săptămâni ago

După succesul ediției precedente, maestrul Cristian Măcelaru revine la pupitrul formării unei noi generații de artiști, prin masterclass-urile Concursului Enescu 2026

După impactul remarcabil al ediției anterioare, care a redefinit rolul Concursului Internațional George Enescu...

atac cibernetic, Banca Italiei, Galerii Uffizi, Simone Verde, Tezaurul Marilor DuciSursă foto: Shutterstock
Cultură 3 săptămâni ago

Celebrele Galerii Uffizi din Florența au mutat comori după un atac cibernetic grav

Galeriile Uffizi din Florența au fost afectate de un atac cibernetic major, ceea ce...

Cultură 3 săptămâni ago

Netflix caută noi francize, după ce a pierdut şansa de a cumpăra universul ”Harry Potter”

Netflix își îndreaptă atenția către dezvoltarea propriilor francize culturale, după ce a ratat oportunitatea...

Cultură 3 săptămâni ago

Coloana Infinită – un fascinant demers sonor

Vă invităm să  fiți alături de Flaut Power și minunatul profesor Ion Bogdan Ștefănescu...

Cultură 3 săptămâni ago

Muzică de film, momente de lirism și povești simfonice la Filarmonica George Enescu în concertele din 2 și 3 aprilie

Orchestra Filarmonicii George Enescu va susține două concerte simfonice pe 2 și 3 aprilie,...

Cultură 3 săptămâni ago

Springsteen ridică scena împotriva puterii

Bruce Springsteen a deschis turneul american din 2026, „Land of Hope and Dreams”, cu...